Siedem nowych państw na zielonej liście w Wielkiej Brytanii. Polska wciąż nie

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 sierpnia 2021 06:45

Siedem nowych państw dodano na zieloną listę w Wielkiej Brytanii. Niestety znów nie ma na niej Polski. Tymczasem obecność kraju na "zielonej liście" to duże ułatwienia w podróżowaniu. Bez tego podróżnych może czekać kosztowna kwarantann.

Siedem nowych państw na zielonej liście w Wielkiej Brytanii. Polska wciąż nie
Siedem państw na zielonej liście w Wielkiej Brytanii. Znów bez Polski Fot. Shutterstock
  • Siedem państw dodano do zielonej listy w Wielkiej Brytanii. Znów nie ma na niej Polski
  • Co oznacza zielona lista w Wlk. Brytanii? Do znajdującego się na niej kraju można lecieć, albo wyjechać, a po powrocie nie ma obowiązku kwarantanny
  • Co ważne, zielona lista zwalnia podróżnych z kwarantanny po powrocie niezależnie od szczepień

Siedem nowych państw na zielonej liście w Wielkiej Brytanii

Siedem państw dodano do zielonej listy w Wielkiej Brytanii. Znów jednak nie ma na niej Polski. 

Na zieloną listę dodane zostały:

  • Kanada,
  • Dania,
  • Finlandia,
  • Litwa,
  • Szwajcaria,
  • Liechtenstein
  • portugalski archipelag Azorów

Z kolei na "czerwoną listę", czyli krajów po powrocie z których trzeba odbyć płatną kwarantannę w jednym ze wskazanych przez władze hoteli, przesunięte zostały Czarnogóra i Tajlandia.

Co oznacza zielona lista w Wlk. Brytanii?

Po zmianach, które wejdą w życie w poniedziałek wcześnie rano, na "zielonej liście" będą 43 państwa i terytoria, choć część z nich to niewielkie lub trudno dostępne terytoria, natomiast na "czerwonej" - 62.

Wszystkie pozostałe, w tym Polska i większość państw europejskich, znajdują się na "żółtej liście".

Do krajów z "zielonej listy" mogą wyjechać bez obowiązku kwarantanny po powrocie wszyscy, niezależnie od tego, czy zostali zaszczepieni, czy też nie. Jednak wszyscy muszą wykonać jeden test na obecność koronawirusa przed powrotem do Wielkiej Brytanii i jeden po powrocie.

Do krajów z "żółtej listy" bez kwarantanny po powrocie mogą wyjechać osoby w pełni zaszczepione, ale też muszą wykonać takie same testy. Osoby niezaszczepione w przypadku wyjazdu do krajów z "żółtej listy" muszą odbyć 10-dniową kwarantannę w domu i wykonać trzy testy - jeden przed powrotem i dwa po (lub trzy, jeśli chcą skrócić kwarantannę).

Po powrocie z kraju z czerwonej listy kwarantanna za 2285 funtów

Natomiast powrót z krajów z "czerwonej listy" wiążę się z bezwzględnym obowiązkiem płatnej kwarantanny w wyznaczonym hotelu, nawet jeśli ktoś jest w pełni zaszczepiony, oraz trzech testów. Koszt kwarantanny, która trwa 10 pełnych dób, to 2285 funtów.

Ponadto od 2 sierpnia osoby, które zostały w pełni zaszczepione w Unii Europejskiej, państwach EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein), w Stanach Zjednoczonych, a także w Andorze, Monako i Watykanie, mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez konieczności odbycia kwarantanny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum