Siarczyste mrozy w Europie: zmarło już ponad 60 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2012 09:15

Silne mrozy utrzymujące się we wschodniej i południowo-wschodniej Europie pochłaniają coraz więcej ofiar. Do 43. wzrosła liczba ofiar śmiertelnych na Ukrainie, przy czym 13 osób zmarło z wychłodzenia w ciągu ostatniej doby - poinformowało w środę (1 lutego) ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN).

Z objawami wychłodzenia organizmu i odmrożeniami w ciągu ostatnich pięciu dni zgłosiło się do szpitali i ośrodków zdrowia ponad 850 osób; 723 z nich hospitalizowano - czytamy w komunikacie MSN.

W środę rano temperatura w Kijowie wynosiła minus 22 stopnie Celsjusza. Synoptycy oczekują, że w niektórych regionach kraju słupek rtęci może spaść nawet poniżej 30 kresek.

Dla ochrony przed chłodem na Ukrainie wciąż powstają nowe punkty, w których wydawane są ciepłe posiłki. MSN informuje, że do działających już 1735 takich punktów niebawem dołączy kolejnych 122.

W związku z silnymi mrozami w Kijowie od środy do niedzieli przerwano zajęcia w szkołach. Lekarze radzą, zwłaszcza starszym ludziom, by - w miarę możliwości - unikali wychodzenia z domów.

Na Litwie mróz pochłonął cztery ofiary, w Bułgarii zmarło sześć osób.

W Polsce, według danych KG Policji, ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych 5 osób: 1 osoba w województwie mazowieckim, 2 osoby w lubelskim, 1 osoba w podlaskim oraz 1 osoba w warmińsko-mazurskim.

Od piątku (27 stycznia) do środy (1 lutego) z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 20 osób. Natomiast od listopada 2011 r. zmarło w sumie 58 osób.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ubiegłej doby podtruciu tlenkiem węgla uległo 27 osób, z czego najwięcej w województwach: małopolskim - 8 osób, śląskim - 6 osób, pomorskim - 3 osoby. We wtorek (31 stycznia) tlenkiem węgla podtruło się 14 osób.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum