Siarczyste mrozy nie zabiją wirusów, bakterii i komarów

Autor: silesion.pl/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2017 17:42

Dobrze, że chwycił mróz - myślimy - wymrozi wirusy, bakterie, no i komary, by latem nie kąsały. Tylko, czy to prawda? Silesion.pl zapytał ekspertów.

Siarczyste mrozy nie zabiją wirusów, bakterii i komarów
Siarczyste mrozy nie zabiją wirusów, bakterii i komarów. FOT. PTWP

Mróz wirusów nie zabija. Żeby zabić wirusa trzeba zadziałać na jego materiał genetyczny. Albo wysoką temperaturą, czyli podgrzewaniem do minimum 60 stopni Celsjusza, albo środkami chemicznymi. Jeśli chcemy pozbyć się wirusa, powinniśmy… podwyższać temperaturę - mówi Silesionowi dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog.

Mróz, niestety, nie szkodzi też bakteriom: nie giną, tylko tracą aktywność i po ociepleniu znów atakują.

Mrozy nie są w stanie unicestwić komarów, żeby latem kąsały. - To znów nieprawda. Komary są istotami przystosowanymi do naszego klimatu, są w stanie przetrwać mrozy, tym bardziej, że mamy teraz grubą pokrywę śnieżną, więc one są pochowane w różnego rodzaju szparach, dziurach, glebie, a nawet budynkach. Mają się całkiem dobrze. To osobniki zmiennocieplne. Gromadzą w swoim organizmie glicerol, który chroni je zimą - wyjaśnia dr Łukasz Depa z Katedry Zoologii Uniwersytetu Śląskiego.

Mrozy przeżyją m.in. krety, schowane głęboko pod ziemią oraz mszyce, które rewelacyjnie się rozmnażają. Ciekawostką są pszczoły, które w zimie tworzą kłąb we wnętrzu ula i trzymają w nim stała temperaturę 20 stopni Celsjusza. Maja ogromne zapasy pokarmu, czyli miodu.

Czytaj: www.silesion.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum