×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Setki oszpeconych i chorych kobiet, niektóre po amputacji. Sprawy lekarzy trafiają do sądu

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia15 marca 2023 20:00

Zabiegi z wykorzystaniem preparatu Aquafilling Bodyline były oferowane przez lekarzy różnych specjalności, w tym nawet dentystów (którym prawo wprost zabrania udzielać świadczeń poza obrębem jamy ustnej i twarzoczaszki) - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Setki oszpeconych i chorych kobiet, niektóre po amputacji. Sprawy lekarzy trafiają do sądu
Zabiegi z wykorzystaniem preparatu Aquafilling Bodyline były oferowane przez lekarzy różnych specjalności. Fot. Adobestock
  • Rzecznik Praw Pacjenta kontynuuje działania dla pacjentek poszkodowanych w wyniku zabiegów medycyny estetycznej
  • Największa część tego typu spraw dotyczy powiększania piersi z zastosowaniem szkodliwego żelu Aquafilling
  • Obecnie RPP udział w kilkunastu postępowaniach sądowych o zapłatę odszkodowań za skutki poważnych powikłań
  • Pięć spraw zakończyło się już zawarciem ugód na bardzo korzystnych dla poszkodowanych warunkach

Produkt zagrażał życiu i zdrowiu 

Jak podaje Rzecznik Praw Pacjenta, produkt Aquafilling Bodyline (późniejsza nazwa: Los Deline) był przez kilka lat stosowany do „modelowania niedoskonałości ciała”, w szczególności powiększania piersi, a także pośladków, ud i łydek.

- Miał być małoinwazyjną alternatywą dla chirurgii plastycznej. Zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu były oferowane przez lekarzy różnych specjalności, w tym nawet dentystów (którym prawo wprost zabrania udzielać świadczeń poza obrębem jamy ustnej i twarzoczaszki) - przypomina RPP. Jak się jednak okazało, wyrób ten zawierał poliakrylamid, którego szkodliwość dla organizmu ludzkiego była znana od dawna. W 2020 roku Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stwierdził, że produkt zagraża życiu i zdrowiu oraz nakazał jego wycofanie z obrotu. Wszczęte zostało też szeroko zakrojone śledztwo w tej sprawie.

Setki kobiet poszkodowane

U wielu kobiet, które poddały się zabiegom modelowania piersi z użyciem tego wypełniacza, doszło do bardzo poważnych komplikacji. Ich walka o zdrowie jest długa i ciężka.

W świetle opinii konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii plastycznej, sporządzonej na wniosek Rzecznika, powikłania wywołane podaniem żelu obejmują stany zapalne, bolesność, stwardnienia, zwłóknienia, opuchlizny, utrata możliwości karmienia piersią, deformacje, migrację żelu po ciele. W niektórych przypadkach konieczna okazuje się mastektomia.

- Skala tego problemu jest niepokojąco duża, bo zdarzenia niepożądane dotyczące Aquafilling były przez lata ukrywane. Dzięki temu kwitł biznes z tym związany, niestety kosztem pacjentów. To tylko potwierdza, jak bardzo potrzebna jest przygotowywana obecnie zmiana przepisów, która zwiększy bezpieczeństwo pacjentów oraz jakość usług medycznych – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Zespół radców prawnych z Biura Rzecznika Praw Pacjenta, z dużym doświadczeniem w tematyce błędów medycznych, przeanalizował dotąd kilkadziesiąt spraw, z którymi zwróciły się do Rzecznika poszkodowane pacjentki.

Działania RPP: wezwania i wokandy

W 13 przypadkach Rzecznik wstąpił na prawach prokuratora do toczących się w całej Polsce postępowań cywilnych.

- Do 5 podmiotów leczniczych, które stosowały tego typu zabiegi, skierowaliśmy przedsądowe wezwania do zapłaty zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych. W pierwszej ze spraw wnieśliśmy powództwo do sądu o zapłatę wysokiej kwoty - informuje strona ministra RPP. - W 5 sprawach z udziałem Rzecznika doszło już do zawarcia ugód z lekarzami. Ich odpowiedzialność wiąże się nie tylko z samym zastosowaniem niebezpiecznego produktu, ale też wprowadzeniem pacjentek w błąd, co do braku ryzyka powikłań oraz nieprawidłowościami w sprawowanej nad nimi opiece.

Kolejne sprawy toczą się w sądach

W kolejnych kilkunastu sprawach Bartłomiej Chmielowiec (RPP)w stałym kontakcie z poszkodowanymi, by móc udzielić im pomocy przed sądem w dogodnym dla nich momencie.

- Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić skuteczne wsparcie prawne wszystkim pacjentkom pokrzywdzonym na skutek zastosowania tej niebezpiecznej metody. Każda z poszkodowanych może liczyć na pomoc Rzecznika w dochodzeniu odszkodowania, niezbędnego w dalszych staraniach o dojście do zdrowia – zapewnia  Bartłomiej Chmielowiec.

Przypominamy, że każdy może skierować do Rzecznika Praw Pacjenta wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i zbadanie sprawy dotyczącej naruszenia praw pacjenta (więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rpp/wniosek-o-wszczecie-postepowania-wyjasniajacego). Poszkodowani mogą też zwrócić się do Rzecznika z prośbą o udział w już toczącym się postępowaniu cywilnym dotyczącym naruszenia praw pacjenta albo o wytoczenie na jego rzecz powództwa. W przypadku pytań prosimy o kontakt z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze