Serce do przeszczepu przyleciało policyjnym śmigłowcem do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia/ KGP29 sierpnia 2021 18:15

Policyjny śmigłowiec Bell 407GXi przetransportował serce do przeszczepu do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Bezcenny ładunek przyleciał na Śląsk z woj. lubuskiego. Lot wykonany był na hasło „GARDA”, co oznacza pierwszeństwo w powietrzu. Trwał 1,5 godziny

  • Policyjny śmigłowiec Bell 407GXi przetransportował serce do przeszczepu z woj. lubuskiego na Śląsk
  • Lot wykonany był na hasło „GARDA”, co oznacza pierwszeństwo w powietrzu
  • Trwał 1,5 godziny. Poza pojedynczymi burzami, transport serca przebiegł spokojnie. Po 1,5 h śmigłowiec wylądował na lotnisku Katowice-Pyrzowice - relacjonuje insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. 
  • Z lotniska w Pyrzowicach karetka przewiozła serca do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Serce do przeszczepu na pokładzie policyjnego śmigłowca

Transport serca do przeszczepu policyjnym śmigłowcem Bell 407GXi odbył się w sobotę, 28 sierpnia. Lot z woj. lubuskiego na lotnisko w Katowicach - Pyrzowicach trwał 1,5 godziny. Drogą lądową zająłby około czterech godzin. 

- Wczoraj około południa koordynator pobrań  narządów do transplantacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zwrócił się do Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP o pomoc w transporcie serca dla jednego ze swoich pacjentów - relacjonują, jak doszło do akcji, policjanci z Komendy Głównej Policji.

Mundurowi po szybkiej analizie możliwości, podjęli decyzję. 

- Po uzyskaniu akceptacji Komendanta Głównego Policji zadanie zostało zrealizowane przez załogę dyżurną w składzie: dowódca kom. pil. Karol Chaczko oraz sierż. mech. Tomasz Baranowski, operator SOL (System Obserwacji Lotniczej). Ze względu na lądowisko przyszpitalne umieszczone na dachu budynku o nośności do 4t użyto Bella 407GXi - wyjaśnia insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. 

Lot wykonany był na hasło „GARDA”, co oznacza pierwszeństwo w powietrzu

Śmigłowiec wystartował w sobotę, 28 sierpnia, przed godziną 14. z bazy na warszawskim Bemowie. Po uzupełnieniu paliwa w Poznaniu funkcjonariusze czekali na sygnał ze szpitala w województwie lubuskim.

- Przed 17.00 już z lekarzem transportującym serce na pokładzie wystartowali z lądowiska przy szpitalu na południowy-wschód. Lot wykonany był na hasło „GARDA”, co oznacza pierwszeństwo w powietrzu. Poza pojedynczymi burzami, transport serca przebiegł spokojnie. Po 1,5 h śmigłowiec wylądował na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Tam na płycie czekała już karetka pogotowia, która przewiozła cenny ładunek do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - dodaje insp. pil. Robert Sitek.

To - jak wylicza Sitek - już piąty raz w tym roku, gdy policyjni lotnicy pomagają w transporcie serca. 

-  Wcześniej transportowaliśmy je dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Każda taka pomyślnie zakończona akcja to dla nas ogromna satysfakcja. Cieszę się, że kolejna załoga miała możliwość realizować to wyjątkowe zadanie, że także w ten sposób możemy pomagać - dodał insp. Robert Sitek. 

Przy przeszczepach liczy się czas. Każde opóźnienie może przekreślić szanse pacjenta

Czas - na co zwracają uwagę medycy - przy transplantacji serca jest czynnikiem kluczowym dla powodzenia operacji.

- Na przeszczep serca od chwili pobrania do chwili  wszczepienia mają zaledwie cztery godziny. Na transport jest więc już naprawdę niewiele czasu. Każde opóźnienie może przekreślić szanse na dokonanie przeszczepu - mówi koordynator pobrań narządów do transplantacji Śląskiego Centrum, Krzysztof Tkocz.

- Każda dodatkowa minuta, którą dostaje zespół transplantologów, to większa szansa na nowe życie dla każdego naszego pacjenta, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczep. To dar, za który nie jesteśmy w stanie wyrazić słów wdzięczności - dodaje lekarz. 

Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu Fot. KGP
Policyjny śmigłowiec przetransportował serce do przeszczepu do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu Fot. KGP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum