Seniorzy są coraz sprawniejsi fizycznie

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2012 13:46

Na przestrzeni 20 lat nasza sprawność fizyczna zdecydowanie się poprawiła. Na przestrzeni lat zmieniliśmy też styl spędzania czasu wolnego na bardziej aktywny

Seniorzy są coraz sprawniejsi fizycznie

 - Dzieję się tak, ponieważ wzrósł poziomu świadomości zdrowotnej Polaków - mówi prof. Andrzej Dąbrowski, z Katedry Teorii i Metodologii Turystyki i Rekreacji, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie

- Polacy coraz częściej przyznają, że podejmują aktywność fizyczną z powodów zdrowotnych. Na przestrzeni lat zmieniliśmy też styl spędzania czasu wolnego na bardziej aktywny. Oczywiście nie można pominąć postępu w medycynie. Lepsza skuteczność leczenia chorób daje nam możliwość zachowania lepszej sprawności w jesieni życia - wyjaśnia nam prof. Andrzej Dąbrowski.

Najnowsze wyniki badania sprawności fizycznej osób w podeszłym wieku ( projekt PolSenior) pokazują, że regularną aktywność tego typu podejmuje w tygodniu blisko 40 proc. seniorów, sporadycznie ok. 10 proc. Z wiekiem aktywność większą wykazują mężczyźni, jednak to kobiety częściej podkreślają, że ćwiczą w celach zdrowotnych.

Uzyskane wyniki badań porównano z podobnym badaniem przeprowadzonych w 1987 r. przez GUS. - We wszystkich analizowanych czynnościach i we wszystkich grupach wieku (65, 70 i 80) różnica wynosi przeszło 20 punktów procentowych na korzyść dzisiejszych seniorów. Zdecydowanie zmalał odsetek osób niesprawnych w wieku podeszłym. Obecnie podejmowanie rekreacyjnej aktywności fizycznej z nawyku deklaruje co szósty aktywny senior, dwadzieścia lat temu robił to co jedenasty - podkreśla profesor.

Okazuje się, że tylko znikomy odsetek seniorów ćwiczy, gdyż takie zalecenie dał im lekarz. Zdaniem naszego rozmówcy, powinno się promować wśród lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów ideę zalecania regularnej aktywności fizycznej jako "leku" na wiele schorzeń.

Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia to główne, obok chorób przewlekłych, przyczyny postępującego z wiekiem spadku zdolności wysiłkowej. Szczególnie u osób starszych siedzący tryb życia powoduje, że maleje pojemność wyrzutowa i minutowa serca, natomiast wzrasta ciśnienie tętnicze.

Z wiekiem dochodzi również do zmniejszania się masy mięśniowej. Badania pokazują, że u osób 80-letnich jest ona o 30-50 proc. mniejsza niż u osób 40-letnich. Zmniejszaniu się masy mięśniowej towarzyszy spadek siły mięśni, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia sprawności ruchowej i przyczynia się do utraty samodzielności.

Jak podkreślają eksperci, osoby aktywne rzadziej też cierpią na depresję, która wśród pokolenia po 65 + staje się problemem epidemiologicznym.

Zdaniem prof. Dąbrowskiego, uzyskane wyniki skłaniają do tego, by zarekomendować rządzącym podjęcie działań skierowanych na upowszechnianie idei aktywności fizycznej w społeczności osób starszych i wdrażania nieaktywnych seniorów do regularnej aktywności fizycznej tak, aby docelowo ćwiczyli jak najczęściej z nawyku i wykształconej potrzeby.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum