Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 24-12-2016 10:50

Seniorzy na święta lądują w szpitalach: mamo, będziesz tam miała towarzystwo...

Trudno o oficjalne dane, które pokazałyby, ilu seniorów spędza święta w szpitalach tylko dlatego, że najbliżsi postanawiają ich tam na ten czas zostawić. Temat jest świetnie znany personelowi medycznemu szpitali.

W okresie świątecznym można zauważyć wzrost liczby pacjentów na oddziałach, zwłaszcza internistycznym i geriatrycznym. Fot. Archiwu

Na łamach Gazety Wyborczej Maria Szymaczek, Naczelna Pielęgniarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przyznaje, że okres świąteczny to czas, w którym rzeczywiście można zauważyć wzrost liczby pacjentów na oddziałach, zwłaszcza internistycznym i geriatrycznym.

Wskazuje, że przede wszystkim są to pacjenci ze środowisk trudnych socjalnie. Pojawiają się odmrożenia, trudno gojące się rany, zaostrzają się dotychczasowe stany chorobowe. Zdarzają się też przypadki, w których personel szpitala podejrzewa, że mogą to być pacjenci przyprowadzani przez bliskich, ponieważ przeszkadzali w realizacji świątecznych planów.

Trzeba jednak pamiętać, że szpital, przyjmując pacjenta, kieruje się jego stanem zdrowia - podkreśla pielęgniarka.

Dr Aleksandra Słabik-Ledóchowska, dyrektor ds. lecznictwa stołecznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawi mówi, że gdy nie ma powodu, by hospitalizować daną osobę, a rodzina przy tym obstaje, szpita stara się wyjaśnić sprawę.

- Przy takiej rozmowie ja, jako dyrektor, zwykle bywam obecna. Wspólnie z personelem tłumaczymy, że szpital to miejsce dla osób potrzebujących pomocy. Nie może być tak, że ktoś, kto jest zdrowy, zajmuje miejsce, którego może potrzebować inny pacjent - mówi dr Słabik-Ledóchowska.

Zwykle to skutkuje...

Więcej: www.weekend.gazeta.pl