Seniorzy kierowcy powinni przechodzić dodatkowe badania?

Autor: Nowiny.pl/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2016 10:24

Młodych kierowców gubi brawura i brak doświadczenia, starszych rutyna i słaby refleks. Dla tych ostatnich policja uruchomiła właśnie specjalne szkolenia.

Seniorzy kierowcy powinni przechodzić dodatkowe badania?
Seniorzy kierowcy powinni przechodzić badania. Fot. PTWP

W ubiegłym roku w województwie śląskim doszło do ponad 3 tysięcy wypadków. W 876 uczestniczyły osoby po 50. roku życia. To 28 procent wszystkich zdarzeń. Dla porównania w 2010, kierowcy po pięćdziesiątce uczestniczyli w 21 procentach wypadków.

W związku z tym, a także z uwagi na prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wykazujące nieuchronny przyrost ludności w wieku powyżej 50. roku życia, powstał pomysł zorganizowania warsztatów dla kierowców 50+.

Zdaniem Aleksandry Wieczorek, psychologa transportu z Centrum Usług Psychologicznych w Rybniku, refleks i koncentracja, a także wzrok zaczynają się osłabiać już u osób po 40. roku życia. A wyniki testów u osób w wieku 60 lat są już wyraźnie słabsze.

Przypomimna, że kierowcy zawodowi jeżdżący autami powyżej 3,5 tony, muszą poddawać się badaniom kontrolnym pod kątem sprawności za kierownicą co 5 lat, a po sześćdziesiątce - co 30 miesięcy. Natomiast osoby, które już nie podlegają medycynie pracy pozostają praktycznie poza kontrolą jeśli chodzi o predyspozycje do kierowania pojazdami.

Więcej: www.nowiny.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum