Senat: debata o ustawie dot. zasiłków dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2014 14:27

W środę po południu (9 kwietnia) senatorowie rozpoczęli debatę na temat ustawy przywracającej zasiłki odebrane w zeszłym roku części opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Komisja rekomenduje przyjęcie jej bez poprawek, opozycja chce podwyższenia wysokości zasiłków.

Przygotowana przez rząd ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów ma zrealizować grudniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował część zapisów nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych obowiązującej od zeszłego roku. Chodziło o pozbawienie opiekunów dorosłych niepełnosprawnych nabytych już uprawnień. Domagają się tego m.in. uczestnicy protestu trwającego od ok. dwóch tygodni przed Sejmem. 

Senacka komisja rodziny i polityki społecznej rekomenduje przyjęcie ustawy bez poprawek; opozycja zgłaszała poprawki podwyższające kwoty zasiłku, nie zostały one jednak poparte przez komisję ani zgłoszone w formie wniosków mniejszości. 

Na mocy zakwestionowanej przez Trybunał ustawy część opiekunów straciła prawo do świadczenia pielęgnacyjnego obecnie przysługującego tylko rodzicom dzieci, których niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości. Od ub. roku dla opiekunów dorosłych przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz wymagającej opieki - nie przekroczy kryterium dochodowego (obecnie 623 zł na osobę). 

Zgodnie z rządową propozycją opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają zwrot zaległych pieniędzy wraz z ustawowymi odsetkami (ok. 5,5 tys. zł). Przywrócone zostanie im również prawo do zasiłku, niezależnie od kryterium dochodowego, jednak w wysokości 520 zł - tyle wynosiło świadczenie pielęgnacyjne przed zakwestionowaną nowelizacją, obecnie wynosi 820 zł. Z tego powodu protestujący przed Sejmem opiekunowie uważają, że ustawa nie realizuje wyroku TK. Zapowiadają, że jeśli ustawa wejdzie w życie, zrobią wszystko, by ponownie trafiła do Trybunału. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum