Selfie nakręca biznes medycynie estetycznej

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2018 10:40

Moda na selfie przyczynia się do wzrostu zainteresowania operacjami plastycznymi. Selfie ma bowiem jedną wadę - zniekształca obraz twarzy. Przypominają o tym naukowcy w najnowszym numerze tygodnika amerykańskiego stowarzyszenia lekarzy.

Moda na selfie przyczynia się do wzrostu zainteresowania operacjami plastycznymi. FOT. Shutterstock

Fakt, że selfie nie oddaje naturalnego obrazu twarzy osoby fotografowanej potwierdzają również fotografowie. Jak wyjaśniają, problem jest generalnie z owalem twarzy, bo twarz, w zależności od odległości z jakiej robi się zdjęcie zostaje zniekształcona.

Selfie zrobione z bliska powiększa nos na jego koniuszku o siedem procent. U nasady aż o jedną trzecią.

W Stanach Zjednoczonych selfie często jest jednym z ważniejszych powodów decyzji o rekonstrukcji twarzy. Zjawisko to zauważyło 42 procent amerykańskich chirurgów plastycznych. W Polsce problem też istnieje, choć w mniejszym zakresie.

Eksperci podkreślają, że moda na selfie zawładnęła całym światem. Dlatego radzą: skoro tego typu zdjęcia mają być nadal wykładnią tego, jak wyglądamy, to należy robić je sobie przynajmniej z większego dystansu.

Psycholog dr Jan Zając dodaje, że w ogóle nie istnieje coś takiego jak idealny, obiektywny obraz. Za każdym razem nakładamy jakiś filtr, okulary, i zawsze patrzymy na siebie z jakiejś perspektywy.

Więcej: fakty.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum