Seksuolog: komercjalizacja seksualności ma też pozytywne skutki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2014 09:30

W opinii Magdaleny Krzak, seksuologa, komercjalizacja seksualności ma negatywne, ale i pozytywne skutki. O wczesnym rozpoczęciu współżycia decyduje przede wszystkim presja rówieśników, w mniejszym stopniu powszechność tematyki w mediach.

Nie tylko media wywierają na młodych ludziach presję, by jak najszybciej rozpocząć współżycie. Jeszcze większą presję niż one wywiera grupa rówieśnicza a komercjalizacja tematu ma wpływ zarówno negatywny, jak i pozytywny. Negatywny, bo kreuje zafałszowany, wyidealizowany obraz seksualności, perfekcyjnego ciała. Pozytywny, ponieważ dzięki nagłośnieniu tematu społeczeństwo staje się bardziej otwarte na sfery, które wydają się wstydliwe, posiada większą wiedzę i podejmuje bardziej świadome decyzje - uważa seksuolog.

Jak twierdzi w rozmowie z PAP, na forach internauci, którzy zwlekają z inicjacją, chcą - w grupie rówieśniczej - upewnić się, czy ich przypadek jest normalny, czy wszystko z nimi w porządku. Dla dwudziestokilkuletniej osoby, która ze świadomych względów nie podjęła jeszcze współżycia i nie jest pewna czy to normalne, czy nie, poszukiwanie na forum osób podobnych do niej daje jej możliwość uzyskania wsparcia i zrozumienia, że nie tylko ona żyje w taki sposób

W jakim wieku najlepiej rozpocząć współżycie? Zdaniem seksuolog to sprawa indywidualna i zależy od gotowości psychicznej konkretnej osoby. Zgodnie z badaniami średnia wieku, w którym Polacy rozpoczynają współżycie, to dla chłopców ok. 17 lat, dla dziewczyn - 18. Oznacza to, że ktoś może czuć tę gotowość np. już w wieku 16 lat, a ktoś inny mając lat 25.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum