×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć prof. Mariana Zembali

Autor: oprac. KM • Źródło: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Rynek Zdrowia23 marca 2022 10:32Aktualizacja: 23 marca 2022 10:40

51. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęło się minutą ciszy upamiętniającą prof. Mariana Zębalę, który zmarł 19 marca. Pogrzeb odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 marca.

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć prof. Mariana Zembali
Sejm RP rozpoczął obrady. Fot. PAP/Marcin Obara
  • Sejm uczcił minutą ciszy pamięć prof. Mariana Zembali zmarłego 19 marca
  • Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach 
  • Rodzina poprosiła, by zamiast kwiatów przekazano datki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Zabrzu

Prof. Marian Zembala zostanie pochowany w sobotę, 26 marca

Podczas 51. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej posłowie uczcili pamięć prof. Mariana Zembali minutą ciszy.

Pogrzeb kardiochirurga i transplantologa prof. Mariana Zembali odbędzie się w sobotę, 26 marca, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Msza święta pogrzebowa rozpocznie się o godz. 10. 

Rodzina śp. prof. Zembali prosi o przekazanie datków na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Zabrzu zamiast kwiatów. Pochówek będzie miał charakter prywatny.

Kim był prof. Marian Zembala?

Profesor Marian Zembala był wybitnym kardiochirurgiem. Od 1993 roku kierował Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Uczestniczył w pierwszym udanym przeszczepie serca wykonanym w Polsce, w zabrzańskiej klinice kierowanej przez prof. Zbigniewa Religę.

W 2001 prof. Marian Zembala był pierwszym polskim kardiochirurgiem, który przeszczepił choremu płuco-serce. W 2011 został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia, a także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii. W 2015 roku był ministrem zdrowia.

Prywatnie profesor Zembala był ojcem czworga dorosłych dzieci. W 2018 roku podczas pobytu na konferencji w Paryżu przeszedł udar i od tamtego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim. Nie zrezygnował jednak z pracy zawodowej. Do końca swojego życia szefował Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu.  Jego syn, Michał Zembala, poszedł w jego ślady i także został kardiochirurgiem. Profesor zmarł w wieku 72 lat, a ciało profesora znalazła jego rodzina 19 marca w basenie przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach w powiecie tarnogórskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum