Satysfakcja pacjenta: im gorzej tym lepiej?

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2012 21:58

Amerykańscy naukowcy prześledzili poziom satysfakcji pacjentów z usług medycznych publicznej służby zdrowia. Przy okazji zauważyli ciekawą zależność - okazało się, że im ktoś bardziej był zadowolony z opieki, tym większe prawdopodobieństwo śmierci ze względów zdrowotnych mu groziło.

Zaciekawieni wynikami autorzy badań, uczeni z University of California, postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Wnioski opublikowali na łamach Archives of Internal Medicine.

Z badań wynika przede wszystkim, że osoby pozostające w dobrych stosunkach ze swoim lekarzem i zadowolone z usług szpitalnych dostają więcej leków. I co jest bardzo niepokojące, mają podwyższone ryzyko śmierci o 26 proc. w porównaniu do innych pacjentów.

Naukowcy tłumaczą to tak, że lekarz, który czuje silną więź z pacjentem, może podświadomie unikać przekazywania mu rzeczowych informacji na temat jego zdrowia. Z drugiej strony zaprzyjaźniony z lekarzem pacjent też może czuć opory przed wyznaniem wszystkich szczegółów na temat swojego stanu. A oba przypadki to prosta droga do złej diagnozy i niewystarczającego leczenia.

Więcej: www.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum