Sanepid wydał wytyczne w sprawie studniówek 2021/2022. Długa lista ograniczeń
MEiN wraz z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym wypracowały wytyczne dotyczące organizacji studniówek 2021/2022. Jakie ograniczenia wprowadzono?

- Wytyczne związane z organizacją studniówek zostały opublikowane w oficjalnym dokumencie na stronie MEiN
- Wszystkie opisane zasady dotyczą nie tylko wydarzeń organizowanych przez szkołę (w tym radę rodziców) w budynku szkoły i poza nim
- Znalazła się w wytycznych informacja o tym, że studniówka w szkole nie może się odbyć, gdy placówka przeszła na naukę zdalną lub hybrydową
Czytaj: Certyfikat covidowy szybciej straci ważność. Nowy termin i nowe przepisy w UE
Sanepid wraz z MZ i MEiN wydał wytyczne w sprawie studniówek 2021/2022
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne w sprawie organizacji uroczystości studniówkowych. Dokument opublikowano we wtorek na stronie internetowej MEiN.
- Studniówka to przedsięwzięcie dobrowolne dla wszystkich uczestników. Jeżeli jest to wydarzenie szkolne, to za jego bezpieczeństwo odpowiada organizator, czyli dyrektor szkoły i nauczyciele, wychowawcy oraz rodzice - czytamy w wytycznych.
Wytyczne dotyczą wydarzeń organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim.
Przypomniano o konieczności przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa i zaleceń wynikających ze stanu epidemii. W wytycznych znalazły się zalecenia skierowane m.in. do organizatorów oraz podmiotów świadczących usługi gastronomiczne.
Sprawdź: Technologia mRNA - co o niej wiemy? Pfizer: To droga do wielu nowych terapii
Kalisz: Szpital otrzymał trzy nowoczesne karetki. Ich łączny koszt to 1,8 mln złotych
Najważniejsze rekomendacje studniówkowe
Wśród ogólnych wytycznych napisano m.in.:
- w uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej;
- rekomenduje się też, żeby przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli uczniowie z jednej klasy;
- zaleca się też zwiększenie częstotliwości (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) i miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty);
- zwrócono też uwagę na konieczność wietrzenia pomieszczeń.
Jak czytamy w dokumencie, wytyczne opracowano, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników uroczystości studniówkowych (uczniów, nauczycieli, rodziców, osób towarzyszących).
W wytycznych znalazła się także informacja, że uroczystości studniówkowe w budynku szkoły nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną lub hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
Zobacz też: Samorządy zawodów medycznych wystosowały wspólny apel o obowiązku szczepień
Wyroby medyczne, jedna z najbardziej innowacyjnych branż, w niepewności czeka na nową ustawę
Gdy radiochemioterapia traci element jednoczasowości, mamy gorsze wyniki leczenia

ZOBACZ KOMENTARZE (1)