×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sandomierz: zobacz, jak wygląda mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 października 2013 10:08

Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś" z Sandomierza przekonuje, że tzw. mieszkania treningowe są najlepszą formą włączania osób niepełnosprawnych intelektualnie w życie społeczne.

Sandomierz: zobacz, jak wygląda mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niedzielę (13 października) stowarzyszenie organizuje dzień otwarty takiego lokalu. Oprowadzać po nim będą osoby, które przeszły w nim trening samodzielności.

Ma 56 metrów, trzy pokoje, dużą widną kuchnię i balkon. Położone jest w samym centrum Starego Miasta w Sandomierzu z widokiem na Ratusz. W mieszkaniu treningowym osoby niepełnosprawne intelektualne z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego "Radość Życia" w Sandomierzu uczą się samodzielności w wykonywaniu codziennych czynności takich jak sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów czy pójście do kina. Trening samodzielności odbywa się całodobowo pięć dni w tygodniu pod opieką asystentek osób niepełnosprawnych.

Jak powiedziała PAP Katarzyna Zioło ze Stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś", podczas dnia otwartego Sandomierskiego Mieszkania Treningowego będzie można nie tylko zobaczyć sam lokal, ale także porozmawiać z osobami, które w nim mieszkały. Ponadto przygotowana została wystawa 19 fotografii "na wesoło" przedstawiających codzienne życie uczniów Ośrodka "Dobrze, że jesteś".

Jak podkreśliła takie akcje są bardzo potrzebne, ponieważ inni ludzie będą mogli się przekonać, że mieszkanie treningowe to nie jest tylko "fanaberia" osób niepełnosprawnych, ale faktycznie uczy ich samodzielnego funkcjonowania.

- W dalszym ciągu pokutuje stereotyp, że osoby niepełnosprawne intelektualnie nie mogą samodzielnie mieszkać przy małym wsparciu opiekunów. Wiele osób myśli, że osoba niepełnosprawna intelektualnie może na przykład wzniecić pożar w mieszkaniu czy zalać sąsiadów wodą - zaznaczyła Zioło i dodała, że przez cały rok funkcjonowania mieszkania nic złego się w nim nie wydarzyło.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze