Sandomierz: rodzina niepełnosprawnych powodzian dostała mieszkanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2010 17:29

Pięcioosobowa rodzina Lipców z Sandomierza (Świętokrzyskie), która straciła podczas tegorocznej powodzi dom, dzięki wsparciu władz miasta i fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" otrzymała mieszkanie. Cztery osoby w rodzinie mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Sandomierz: rodzina niepełnosprawnych powodzian dostała mieszkanie

We wtorek ( 21 września) w sandomierskim magistracie podpisano akt notarialny dotyczący przekazania mieszkania rodzinie.

Jak powiedział burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski, Lipcowie zamieszkają w budowanym bloku sandomierskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Mieszkanie, kupione ze środków fundacji i zasiłku celowego do 100 tys. zł, jakie rodzina otrzymała po powodzi, będzie gotowe wiosną 2011 r.

Jan i Maria Lipiec są rencistami z licznymi schorzeniami, utrzymują się tylko z rent. Pan Jan, który jest rencistą po wypadku w pracy, skończył już 70 lat. Pani Maria ma problemy z poruszaniem się. Trójka ich dorosłych dzieci – Anna, Jolanta i Krzysztof – to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Przed powodzią mieszkali w sandomierskiej dzielnicy Koćmierzów. Prowadzili małe gospodarstwo, gdzie hodowali na własne potrzeby m.in. zwierzęta. W czasie powodzi – w maju i w czerwcu – ich dom i zabudowania gospodarcze zostały zniszczone przez wodę.

Gospodarstwo znajdowało się w odległości ok. 200 m od wyrwy w wale wiślanym, przez którą woda dostała się do prawobrzeżnej części Sandomierza. Dom pod naporem wody i piachu przełamał się na pół, stodoła została przysypana piachem po dach. Uciekając przed wodą, córki zdołały zabrać jedynie torebki z dokumentami. Po powodzi rodzina została zakwaterowana w internacie szkoły budowlanej.

Rodzinie Lipców pomaga prezes sandomierskiego Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Tratwa, Rafał Dybowski.

– Najtrudniejsze dla nich było uświadomienie sobie, że do domu nie da się jednak wrócić i lepsze będzie mieszkanie w bloku – powiedział Dybowski.

Lipcowie zamieszkają na parterze bloku, w trzypokojowym lokalu o powierzchni 67 m kw. Mieszkanie będzie wykończone – na podłogach znajdą się panele, w łazience i częściowo w kuchni – płytki. W lokalu znajdzie się także armatura łazienkowa i kuchenka gazowa.

To już drugie mieszkanie dla niepełnosprawnych powodzian, którego zakup dofinansowała Fundacja „Mimo Wszystko”. Było to możliwe m.in. dzięki zbiórce SMS-owej, którą Fundacja prowadzi na rzecz powodzian. Fundacja apeluje do osób, które chciałaby pomóc, o wysłanie SMS o treści „Pomoc dla powodzian” na nr 74711 (koszt 4,88 zł z VAT) lub dzwonienie na numer 704 407 400 (koszt 4,95 zł z VAT).

W prawobrzeżnej części Sandomierz podczas wiosennej powodzi woda zalała ok. 820 domów, z których ok. 100 nadaje się do rozbiórki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum