Samorząd pomaga uzależnionym (od alkoholu) lekarzom

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 12:45

Po ostatnich wydarzeniach w Tarnowskich Górach, gdzie lekarka w stanie nietrzeźwym przeprowadziła cesarskie cięcie, powrócił problem uzależnień lekarzy od substancji psychoaktywnych.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej, samorząd nie ma danych co do tego ilu lekarzy może być uzależnionych np. od alkoholu.

– Nie prowadziliśmy badań w tym zakresie. Jednak podanie realnych danych byłoby małoprawdopodobne. Lekarze często ukrywają, że są uzależnieni.

Samorząd zaniepokojony problemem uzależnień wśród lekarzy, w 2007 r. zdecydował, że powoła w każdej z okręgowych izb lekarskich pełnomocnika do spraw zdrowia lekarzy uzależnionych.

– Jeżeli uzależniony lekarz zgłosi się do pełnomocnika, ten z pewnością zapewni mu pomoc. Pełnomocnicy mają zwykle podpisane umowy z ośrodkami prowadzącymi terapię uzależnień – informuje rzecznik NIL.

Przypomina, że kiedy lekarz zostanie złapany na pracy w stanie nietrzeźwym to wówczas już samorząd wdraża całą procedurę związaną z odpowiedzialnością zawodową. Natomiast, jeżeli ktoś zgłasza się sam to może otrzymać pomoc zanim stanie się coś złego.

– Bywało, że do pełnomocnika zgłaszały się rodziny uzależnionych lekarzy. Wówczas pełnomocnik wzywał lekarza, przeprowadzał rozmowę – mówi rzecznik.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum