Samorząd lekarski tropi systemowe absurdy

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2011 14:28

Niedorzeczne - zdaniem lekarzy - decyzje i absurdy działalności Narodowego Funduszu Zdrowia mają być prezentowane w internecie.

Samorząd lekarski tropi systemowe absurdy

Jedna z ostatnich uchwał Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej zakłada utworzenie Krajowego Indeksu Niedorzeczności w Ochronie Zdrowia (KINwOZ).

Rejestr ma być publikowany na stronie internetowej i będą się w nim znajdować opisy konkretnych sytuacji lekarzy, dyrektorów placówek medycznych oraz samych pacjentów. Zakładka na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej powstanie prawdopodobnie już pod koniec przyszłego tygodnia.

- Zbieramy w tej chwili pierwsze zgłoszenia szczególnych kuriozalnych przypadków, czy absurdów, które warto będzie pokazać. Część lekarzy, którzy dostarczą nam takich przykładów pozostanie anonimowych, część z pewnością podpisze się swoim imieniem i nazwiskiem. Będziemy też korzystać z doniesień prasowych a także przykładów, które opisywane są w listach do Izby - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jak dodaje Strzałkowska, indeks ma pokazać przede wszystkim trudy codzienności, z którymi spotykają się lekarze. Pokazać, że pewne bariery administracyjne w NFZ, czasami urzędnicze, ograniczają pracę lekarzy i jego kontakt z pacjentem.

Pytany o ocenę tej inicjatywy rzecznik NFZ Andrzej Troszyński powołuje się na żartobliwą odpowiedź Matki Teresy, która zapytana o to kto jest winny temu, że na świecie jest tyle zła – stwierdziła: - Ty i ja.

– Zdarzają się różne sytuacje, także te niedorzeczne. Trzeba je pokazywać i unikać w przyszłości. Tworzymy je my wszyscy, funkcjonujący w systemie ochrony zdrowia: urzędnicy, ale także lekarze... Czasami, choć to paradoksalne – z konieczności, a czasami z nadmiaru fantazji czy braku wyobraźni – stwierdza Troszyński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum