×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Samorząd lekarski solidarny z mieszkańcami Ukrainy. Jest też apel o oddawanie krwi

Autor: oprac. IB • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia25 lutego 2022 17:30

W piątek, 25 lutego, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich podjęli stanowisko w sprawie sytuacji w Ukrainie. Jest także apel do lekarzy o oddawanie krwi w związku z eskalacją konfliktu.

Samorząd lekarski solidarny z mieszkańcami Ukrainy. Jest też apel o oddawanie krwi
Charków. Pocisk wbity w ulicę Fot. PAP/DSNS
  • 25 lutego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich podjęli stanowisko w sprawie sytuacji w Ukrainie, wyrażając solidarność z mieszkańcami tego kraju
  • "Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych" - czytamy w stanowisku
  • "Zwracamy się do Koleżanek i Kolegów Lekarzy i Lekarzy Dentystów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz studentów kierunków medycznych z prośbą o oddawanie krwi" - apeluje PNRL

25 lutego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich podjęli stanowisko w sprawie sytuacji w Ukrainie, wyrażając solidarność z mieszkańcami tego kraju.

"Wyrażamy solidarność z mieszkańcami Ukrainy"

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich, głęboko zaniepokojone i poruszone eskalacją konfliktu w Ukrainie, wyraża solidarność z mieszkańcami tego kraju, którzy doświadczają ataku militarnego zasługującego na zdecydowane potępienie" - czytamy w stanowisku.

"Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych. Naszym Koleżankom i Kolegom Lekarzom oraz całemu personelowi medycznemu życzymy siły i wytrwałości w tym trudnym czasie wielkiej próby" - piszą Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

"Wyrażając przekonanie, że nigdy nie jest za późno na deeskalację konfliktu, samorząd lekarski żywi nadzieję, że jak najszybciej zostaną wykorzystane środki dyplomatyczne zmierzające do zaprzestania działań wojennych i prowadzące do rozwiązania obecnej sytuacji na drodze pokojowej" - dodają.

"Zwracamy się z prośbą o oddawanie krwi"

Ponadto, w wyniku wspólnej inicjatywy Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi oraz Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Przemysława Rosatiego, Prezydia obu samorządów zwróciły się do swoich środowisk z prośbą o oddawanie krwi w związku z eskalacją konfliktu w Ukrainie i w trosce o zapewnienie pomocy ofiarom tego konfliktu zbrojnego.

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w związku z eskalacją konfliktu w Ukrainie i w trosce o zapewnienie pomocy ofiarom tego konfliktu zbrojnego zwraca się do Koleżanek i Kolegów Lekarzy i Lekarzy Dentystów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz studentów kierunków medycznych z prośbą o oddawanie krwi. Rozwój zdarzeń w Ukrainie wskazuje, że należy się niestety spodziewać wzmożonego zapotrzebowania na krew i jej składniki" - czytamy.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum