Samochodowy rajd kobiet z chorobą nowotworową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2011 20:42

Ponad 40 kobiet, zmagających się z chorobą nowotworową lub wspierających walkę z tą chorobą weźmie udział w pierwszym samochodowym rajdzie kobiet, który rozpocznie się w sobotę rano (18 czerwca) w Warszawie, a zakończy w niedzielę (19 czerwca) w Białymstoku.

Samochodowy rajd kobiet z chorobą nowotworową

- Chcemy propagować badania profilaktyczne; wskazywać, że przeprowadzanie takich badań jest konieczne - powiedziała prezes Fundacji Teraz Kobiety Krystyna Backiel. Chodzi o mammografię, USG piersi i narządów rodnych, badania cytologiczne, szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy oraz okresowe badania specjalistyczne określające poziom hormonów.

Na trasie przejazdu - jak poinformowała - będą otwarte szpitale ginekologiczne, będzie też dostępny mammobus, w którym kobiety będą mogły nieodpłatnie wykonać badania piersi.

W rajdzie wezmą udział m.in. dziennikarka Martyna Wojciechowska oraz aktorki: Dorota Kamińska, Ewa Gawryluk i Anna Dereszowska. Uczestniczki będą musiały zaliczyć trzy odcinki specjalne - pierwszy z nich już w Warszawie, na Trasie Siekierkowskiej; kolejne: w Trzciance k/Wyszkowa oraz Wasilkowie k/Białegostoku.

Jak powiedział komandor rajdu Witold Prószyński sam pomysł jego zorganizowania powstał, by kobiety nie myślały o chorobie. - A zdarzają się przypadki, gdy osoba chora na raka, angażuje się w aktywność fizyczną i pomaga jej to przezwyciężyć chorobę - dodał.

Rajd jest organizowany m.in. przez fundację Teraz Kobiety, Polski Związek Motorowy z siedzibą w Białymstoku, Automobil Klub Centrum Warszawa, Automobil Klub Łomża oraz jedną z firm na rynku nieruchomości.

Wśród kobiet chorujących na nowotwory najwięcej ma raka piersi - 22 proc., raka szyjki macicy - 13 proc. oraz płuca - 8 proc. Skuteczność leczenia nowotworów złośliwych w znacznym stopniu zależy od tego jak wcześnie są one wykrywane.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum