SLD: potrzebna krajowa inspekcja kontrolująca jakość żywności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2011 14:10

Europoseł SLD Wojciech Olejniczak sugeruje powołanie jednej krajowej inspekcji badającej jakość żywności. Jak mówił, obecnie zajmuje się tym siedem instytucji. W jego opinii również na szczeblu europejskim powinien powstać jeden system gwarantujący odpowiedni sposób kontroli żywności.

SLD: potrzebna krajowa inspekcja kontrolująca jakość żywności
Zdaniem Olejniczaka, epidemia niebezpiecznej bakterii EHEC, która uśmierciła już 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys. ludzi, to "megaproblem".

- To pokazuje, że mamy źle skoordynowane i źle funkcjonujące służby związane z zabezpieczeniem konsumenta. Trzeba to zreformować - ocenił europoseł na poniedziałkowej (6 czerwca) konferencji prasowej w Sejmie. W jego opinii, nie sprawdza się system badania jakości żywności, który jest inny w każdym kraju Unii Europejskiej.

Według Olejniczaka, na szczeblu europejskim powinien powstać jeden system, który zagwarantuje, że żywność będzie w odpowiedni sposób kontrolowana i że to co trafia na stoły jest w 100 proc. bezpieczne.

Jak zauważył, w Polsce mamy dobrze funkcjonujące inspekcje, ale "brakuje koordynacji". Zasugerował, że powinna powstać agencja, która na bazie inspekcji weterynaryjnej będzie rozbudowana w każdym powiecie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum