Rzuć palenie w Krakowie

Autor: Katarzyna Rąkowska/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 17:56

W sobotę (16 maja) mieszkańcy Krakowa będą mieli możliwość zbadania ile tlenku węgla wydychają z płuc. Na tej podstawie można określić wpływ palenia na organizm osoby badanej. Akcja prowadzona w ramach europejskiej kampanii prozdrowotnej

Krakowanie będą mogli zbadać się w Galerii Kazimierz od godziny 10.00 do godziny 16. Tam czekać na nich będą już wykonujący badania wolontariusze.

Kraków to szósty polski przystanek na trasie kampanii antytytoniowej realizowanej przez Komisję Europejską na terenie całej Unii. Dotąd w bezpłatnych badaniach na terenie Polski udział wzięło około 1200 osób. Organizatorzy mają nadzieję, że w najbliższą sobotę liczba ta znacznie się zwiększy. Badania smokerlyzerem przeprowadzą studenci medycyny zrzeszeni w krakowskim oddziale IFMSA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

- Takie badanie trwa mniej niż pół minuty. To prosty test pozwalający określić wpływ palenia na organizm osoby badanej. Ponadto, badanie poziomu tlenku węgla podnosi świadomość niebezpieczeństw związanych z biernym paleniem- mówi Katarzyna Rąkowska, koordynator kampanii na terenie Polski.

„HELP – dla życia bez tytoniu” to niebanalna kampania antytytoniowa, której celem jest podnoszenie świadomości Europejczyków w zakresie szkodliwości palenia tytoniu. Co ważne edukują w niej młodzi ludzie, którzy dla swoich rówieśników są osobami wiarygodnymi.

31 maja tego roku czyli w Światowy Dzień Bez Tytoniu, rozpocznie się nowa kampania akcji „HELP – dla życia bez tytoniu”. Właśnie na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła aż  34 mln euro. Działania nowej kampanii będą prowadzone jednocześnie w 27 krajach Unii Europejskiej.

Strategia działań nowej kampanii powstała w oparciu o wnioski sformułowane podczas konferencji „Komunikacja zdrowia – przykład tytoniu”, która odbyła się w Brukseli w dniach 9-11 października 2008. Ponieważ głównymi adresatami kampanii są ludzie młodzi, Komisja Europejska postanowiła zwrócić się właśnie do nich z prośbą o pomoc w tworzeniu pozytywnego wizerunku niepalenia i promowaniu zachowań prozdrowotnych.

- Organizacje młodzieżowe, które współpracują z młodymi ludźmi i pozwalają im się rozwijać, są kluczowymi elementami stymulującymi aktywne obywatelstwo. Działania prospołeczne powinny zmierzać w kierunku promowania zdrowego stylu życia. Młodzi ludzie mogą i powinni decydować o swoim własnym zdrowiu – powiedziała podczas październikowej konferencji Ines Elise Prainsack, przedstawicielka Europejskiego Forum Młodzieży.

Jako pierwsi przebadali się łodzianie – stoisko „HELP” pojawiło się 4 kwietnia na terenie Manufaktury. Przebadało się ponad 300 osób.

Według badań w Polsce nadal jest więcej palaczy niż w wielu pozostałych krajach UE, np. w Szwecji czy Islandii. Palą już dzieci poniżej 10 roku życia. Najnowsze dane pokazują, że ponad 23% dzieci w wieku 13-15 lat oraz 32% młodych ludzi (20−29 lat) pali papierosy. Wzrost częstości palenia wśród nastolatków nastąpił w latach 90-tych, w szczególności wśród dziewcząt z 16% w 1990 r. do 28% w 1998 r. u 15-letnich dziewcząt, u których skutki palenia są często o wiele poważniejsze niż wśród mężczyzn.

Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, między 15 a 34 rokiem życia, gdyż właśnie w tej grupie wiekowej dane dotyczące przyrostu liczby palących są najbardziej niepokojące. Po Krakowie z badań będą mogli skorzystać mieszkańcy Warszawy, Poznania, Wrocławia i Katowic.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum