Rzuć palenie - pojedziesz na Bora Bora

Autor: TVP Bydgoszcz/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2009 11:38

Paląc jedną paczkę dziennie, palacz wydaje na papierosy ok. 3 tys. zł rocznie.

Wydatki na papierosy u nałogowego palacza, to po kilku latach równowartość wycieczki na Bora Bora.

Gdyby rzucił nałóg, mógłby te pieniądze wydać na przyjemności, na przykład na wyjazd w egzotyczne miejsce. Z całą pewnością zoszczędzając te pieniądze na koncie można by za 3 lata pokusić się o wycieczkę nawet na ciepłe Antypody.

To jeden z argumentów, który w rozmowie z palącymi pacjentami wysuwa Tadeusz Dereziński, specjalista chorób wewnętrznych i kierownik lokalnej niepublicznej placówki opieki medycznej w Gniewkowie (woj. kujawsko–pomorskie).

Wraz z kolegami lekarzami szczególną opieką medyczną objął osoby palące papierosy. Nie poprzestaje na zwracaniu uwagi na szkodliwość palenia. NZOZ kupił spirometr, którym udało się przebadać zaciągających się dymkiem mieszkańców gminy.

Monitoring w gminie objął także nastolatków, bowiem zdaniem Derezińskiego, moment sięgnięcia po pierwszego papierosa zdarza się nawet dziesięciolatkom.

Dzięki uporowi doktora, wielu osobom z szesnastotysięcznej populacji gminy udało się rzucić palenie. Również jego placówka najlepiej radzi sobie z wykonywaniem badań profilaktycznych w regionie.

Od kilku lat NFZ finansuje w ramach programu profilaktyki chorób odtytoniowych badania spirometryczne, pozwalające wykryć POCHP. Nie zawsze jednak palacze są chętni do ich wykonania. Zdaniem Tadeusza Derezińskiego, przyczyną jest brak czasu personelu i podejście pacjentów. Ale gdy już uda się ich przekonać do badania i gdy zobaczą jego wynik, zmieniają swoje nastawienie do nałogu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum