×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rzeszów: spektakle dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia07 listopada 2015 14:40

Rzeszowski teatr "Maska" przygotował cztery spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. To przedstawienia dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Trzy z nich będzie można zobaczyć w listopadzie jako program pilotażowy.

Rzeszów: spektakle dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała PAP dyrektorka teatru Monika Szela są to przedstawienia przygotowane głównie z myślą o najmłodszych, ale także i dorośli - jej zdaniem - będą się dobrze bawić.

Jak dodała, jest także przygotowany spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych - jednoaktówka Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu", który był już zaprezentowany i w przyszłym roku teatr wystawi go ponownie. - Po to przygotowujemy specjalnie dla niepełnosprawnych widzów spektakle, żeby je pokazywać. Jeżeli idea się sprawdzi, będzie zainteresowanie, to na pewno zrealizujemy kolejne tytuły - zapewniła dyrektorka.

W najbliższą niedzielę (8 listopada) pokazany zostanie "Piotruś Pan". W innych terminach publiczność będzie mogła zobaczyć jeszcze "Historię Śnieżki" i "Najmniejszy samolot na świecie".

Koordynatorka pracy artystycznej w "Masce" Joanna Glazar podkreśliła, że do audiodeskrypcji i tłumaczenia na język migowy wybrano przedstawienia najlepsze, cieszące się dużym powodzeniem wśród widzów i odnoszące sukcesy na festiwalach.

Z myślą o widzach niewidomych i niedowidzących przygotowane zostały specjalne słuchawki, w których na żywo lektor opisuje to, co dzieje się na scenie, ale także opisuje np. scenografię, grę aktorów, kostiumy, barwy i światło, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie zobaczyć.

- Dzięki temu niewidomi mogą w pełni uczestniczyć w spektaklu, podążając za rozwijającym się wątkiem historii, samodzielnie interpretować treści wizualne oraz zrozumieć co dzieje się na scenie - zaznaczyła Glazar.

Natomiast dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowano tłumaczenie spektaklu na język migowy; w trakcie przedstawienia obok sceny stoi tłumacz, który na bieżąco "miga" tekst sztuki.

Zdaniem Glazar takie spektakle to dla wielu widzów korzystających z audiodeskrypcji lub tłumaczenia na język migowy jedna z niewielu okazji, podczas której mogą w pełni śledzić zamiary twórców przedstawienia i samodzielnie je interpretować.

Na każdy spektakl w okresie pilotażowym wstęp dla osób niewidomych i niesłyszących oraz ich opiekunów jest bezpłatny. Jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Projekt zakładający przystosowanie do odbioru przez osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu czterech spektakli "Maski" został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.

Glazar poinformowała, że tłumaczenia na język migowy podjęli się tłumacze z Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych, wspierający projekt także podczas warsztatów teatralnych. Natomiast podczas przygotowywania audiodeskrypcji i technicznej strony pokazu teatr skorzystał z pomocy warszawskiej Fundacji Kultury Bez Barier, która od wielu lat prowadzi działania umożliwiające osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu samodzielny odbiór sztuki.

Dodała, że fundacja Kultura Bez Barier jest autorem audiodeskrypcji do prawie 85 spektakli w 24 polskich teatrach, audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących do 56 filmów. Wykonała także adaptację w 7 muzeach (m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Muzeum Narodowe w Warszawie, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze