Rzecznik rządu o akcji ratunkowej w Tatrach: służby zadziałały sprawnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2019 10:39

Służby zadziałały sprawnie, na tyle, ile można w takiej trudnej sytuacji zareagować - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o akcję ratunkową po burzy w Tatrach. Wyraził wyrazy współczucia dla rodzin, które straciły swoich bliskich w tej tragedii.

Rzecznik rządu o akcji ratunkowej w Tatrach: służby zadziałały sprawnie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas czwartkowej burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Po słowackiej stronie gór zginął czeski turysta. Wieczorem do Zakopanego przyjechał premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Rzecznik rządu pytany w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o ocenę akcji ratunkowej podkreślił, że nagłe zdarzenia pogodowe są bardzo trudne dla służb, dlatego trzeba im podziękować za sprawną reakcję.

W Starostwie Powiatowym w Zakopanem działa infolinia. Pod numerami telefonów 18 2017100 i 18 2023914 można uzyskać informacje o poszkodowanych.

Osoby potrzebujące mogą także uzyskać wsparcie psychologiczne w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

W akcji ratunkowej, którą koordynowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, uczestniczyło pięć śmigłowców, w tym cztery LPR i jedna maszyna TOPR, 13 karetek, 22 zastępy PSP i OSP, łącznie niemal 80-ciu strażaków oraz Straż Parku. Działania wspierała również policja, straż graniczna i zakopiańska straż miejska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze