Rzecznik CBA z apelem o krew 0 Rh+ dla funkcjonariuszki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2019 11:22

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje o oddawanie krwi 0 Rh+ dla swojej funkcjonariuszki. Kobieta jest w szpitalu w Warszawie, ale krew na jej rzecz można oddawać w całym kraju na hasło "CBA" - powiedział naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski.

Rzecznik CBA z apelem o krew 0 Rh+ dla funkcjonariuszki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Potrzebna jest krew 0 Rh+. Kobieta jest obecnie pod opieką stołecznego Szpitala Czerniakowskiego - powiedział w piątek (2 sierpnia) wieczorem naczelnik.

Podkreślił, że apel nie jest skierowany tylko do kolegów ze służb mundurowych, ale wszystkich ludzi, którzy mogą oddać krew - nawet niezależnie od posiadanej grupy.

- W wakacje drastycznie spada liczba stałych dawców i oddawanej krwi, dlatego każda oddana kropla przyda się - jeśli nie naszej koleżance, która pilnie bardzo jej potrzebuje - to innym pacjentom w kraju - apelował Brodowski.

Podkreślił, że stacje krwiodawstwa działają również w soboty - np. stołeczna, przy ul. Saskiej między godz. 7.00 a 14.00.

Lekarze przypominają, że pobranie krwi nie osłabia organizmu dawcy, a pomaga chorym. Organizm po oddaniu krwi od razu zaczyna się regenerować. Najpierw wyrównuje się jej objętość, a potem liczba składników komórkowych krwi. Jeśli oddamy maksymalną ilość krwi pełnej, czyli 450 ml, to jest to mniej niż 10 proc. całej krwi, która znajduje się w organizmie dorosłego człowieka, ponieważ mamy jej około 5-6 litrów. Ubytek ten nie stanowi zagrożenia dla życia dawcy - tłumaczą lekarze.

Według Narodowego Centrum Krwi średnio jedna na dziesięć osób przebywających w szpitalu potrzebuje przetoczenia krwi, zawierającej białe i czerwone krwinki oraz płytki krwi i osocze. Białe krwinki stanowią podstawowy system obrony organizmu w trakcie infekcji. W 2-3 kroplach krwi znajduje się też bilion transportujących tlen czerwonych krwinek.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18-65 lat, ważący co najmniej 50 kg. Oddać krew mogą osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanego tatuażu, piercigu lub zabiegu akupunktury. Przeciwwskazaniem są między innymi zabiegi operacyjne, zabiegi dentystyczne, podczas których zakładane były szwy, a także leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi w ostatnich 6 miesiącach.

Więcej informacji o tym, kto może zostać dawcą - a także odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania, można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi: https://www.gov.pl/web/nck/kto-moze-zostac-dawca-krwi/.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum