×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rzeczniczka szpitala w Ostrawie: stan rannych górników w nocy nie zmienił się

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 grudnia 2018 11:07

Stan dwóch górników rannych w czwartek w wybuchu metanu w kopalni CSM w Karwinie w Czechach nie zmienił się w ciągu nocy - powiedziała w sobotę PAP rzeczniczka szpitala w Ostrawie. Rzecznik spółki OKD potwierdził PAP, że obaj poszkodowani to Polacy.

Rzeczniczka szpitala w Ostrawie: stan rannych górników w nocy nie zmienił się
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ranni górnicy znajdują się w klinice poparzeń i chirurgii plastycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Ostrawie. Jeden z nich jest w stanie krytycznym i ma poparzone ponad 50 proc. powierzchni ciała. Stan drugiego jest stabilny.

- Noc przebiegła spokojnie i stan chorych nie zmienił się - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Nada Chattova. Wskazała, że będący w stabilnym stanie pacjent jest przytomny i może komunikować się z lekarzami.

Rzeczniczka poinformowała także, że lekarze nie planują na razie konferencji prasowej. - Lekarze zajmują się chorymi, robią wszystko, co w ich mocy - podkreśliła.

Ivo Czelechovski, rzecznik państwowej spółki Ostrawsko-Karwińskie Kopalnie (OKD), której częścią jest kopalnia CSM, potwierdził w sobotę w rozmowie PAP, że ranni górnicy to Polacy.

Do wybuchu w kopalni CSM doszło w czwartek o godz. 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Ciało jednej z ofiar zostało już w czwartek wydobyte na powierzchnię, zwłoki 12 górników nadal pozostają w strefie wybuchu. 10 osób zostało rannych, w szpitalu pozostają dwie.

W zamkniętej kopalni w sobotę trwały próby ugaszenia pożaru, który powstał po wybuchu. Ratownicy stawiają tamy i dostarczają azot, by zdusić ogień pod ziemią. Dopiero po jego ugaszeniu spróbują dotrzeć do ciał 12 górników. W akcji uczestniczą ratownicy z Czech i z Polski.

W sobotę w południe w całych Czechach na ponad 2 minuty zabrzmią syreny na znak upamiętnienia ofiar katastrofy.

Z Karwiny Marek Szafrański i Piotr Górecki - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze