Rzeczniczka chorych na otyłość z międzynarodową nagrodą dla pacjentów

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2018 15:25

Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA została pierwszą polską laureatką międzynarodowej nagrody Live On. Give On. Nagroda przyznawana jest pacjentom, którzy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskali zdrowie i swoje nowe życie poświęcają działalności społecznej.

Magdalena Gajda jest pierwszą polską laureatką nagrody Live On. Give On. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje Fundacja OD-WAGA, nagroda Live On. Give On (Żyj i pomagaj) została ustanowiona przez Earla Bakkena, amerykańskiego inżyniera, biznesmena i filantropa, który 1957 r. opracował on pierwszy zewnętrzny rozrusznik serca na baterie.

W 2013 r. Bakken utworzył Fundację, która co roku przyznaje 12 wyróżnień tym pacjentom z całego świata, którzy dzięki nowoczesnym technologiom medycznym odzyskali zdrowie, a swoje nowe życie poświęcają działalności społecznej. Tegoroczne wręczenie nagród odbyło się 13 stycznia na wyspie Kona na Hawajach.

Pierwszą polską laureatką nagrody Earla Bakkena, w edycji 2017 r., została Magdalena Gajda, Fundatorka i Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, która na wniosek Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (PTBO) pełni także funkcję Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość i reprezentuje Polskę w Radzie Pacjentów Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Prywatnie Gajda jest dziennikarką prasową i internetową specjalizującą się w problematyce zdrowia i spraw społecznych, a także specjalistką ds. public relations i CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu). Jest autorką ok. 3 tys. artykułów. Za swoją działalność edukacyjną na rzecz integracji osób niepełnosprawnych na rynku pracy otrzymała nagrodę prasową Głównego Inspektora Pracy. Od 15 lat współpracuje z polskimi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

Gajda od dzieciństwa choruje na otyłość. W 2010 r., po wielu nieudanych próbach leczenia zachowawczego otyłości, przy wadze 136 kg. poddała się zabiegowi chirurgii bariatrycznej (gastric by-pass). Obecnie waży 78 kg.

W 2013 r., na prośbę ekspertów PTBO, Gajda po raz pierwszy wspólnie z nimi wystąpiła przed senacką Komisją Zdrowia zwracając uwagę opinii publicznej na zjawiska dyskryminacji i stygmatyzacji osób z otyłością w Polsce. Kilka miesięcy później ukazał się reportaż, w którym upubliczniła swoje tragiczne wspomnienia związane z nieludzkim traktowaniem jej jako osoby z otyłością.

W 2014 r. ufundowała ze środków własnych Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Fundacja jest organizacją ekspercko-pacjencką. Wspierana jest merytorycznie przez specjalistów obesitologów (leczenia otyłości) z PTBO oraz chirurgów bariatrów z Towarzystwa Chirurgów Polskich.

- Już blisko 30 proc. Polaków choruje na otyłość. To jest kilkanaście milionów ludzi. Nie sposób pomóc wszystkim chorym, jako osobom indywidualnym. Dlatego uznałam, że wykorzystam swoją wiedzę, doświadczenia, umiejętności zawodowe, aby wspólnie ze specjalistami stworzyć w Polsce taki system leczenia otyłości, z którego skorzystają wszyscy chorzy. Po to właśnie powstała Fundacja OD-WAGA - informuje Magdalena Gajda.

Fundacja zajmuje się dostosowaniem polskiego prawa do potrzeb osób z otyłością. Dzięki jej działaniom m.in. Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi monitoring placówek medycznych pod kątem ich dostosowania w sprzęt diagnostyczny, do leczenia i opieki nad chorymi na otyłość III stopnia, tzw. olbrzymią. W 2016 r. Fundacja OD-WAGA i jej eksperci doprowadzili też do oddzielenia chirurgii bariatrycznej od chirurgii ogólnej i utworzenia jasnych zasad refundacji operacji bariatrycznych dla ponad 500 tys. chorych na otyłość III stopnia.

Realizuje też kampanie edukacyjne: czym jest choroba otyłości, jak się ją leczy nowoczesnymi, bezpiecznymi metodami, a także, jako pierwsza w Polsce prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i stygmatyzacji osób chorych na otyłość.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum