Rząd USA: jest wiele dowodów, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 maja 2020 21:59

Jest wiele dowodów na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan - powiedział w niedzielę (3 maja) sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Amerykański wywiad informował w czwartek, że SARS-CoV-2 nie został stworzony przez człowieka.

Wywiad USA nadal bada czy epidemia koronawirusa nie jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium. Fot. Flickr/Michael Coghlan (CC BY-SA 2.0)

- Mogę powiedzieć, że istnieje wiele dowodów na to, że to (koronawirus) pochodzi z laboratorium w Wuhan - stwierdził Pompeo w rozmowie w telewizji ABC. Zastrzegł, że wywiad powinien kontynuować badania w tej sprawie, "byśmy mieli pewność".

Pompeo dodał, że "Chiny mają historię prowadzenia niezgodnych z normami laboratoriów". - Nie po raz pierwszy słyszymy, że świat jest narażony na wirusy w wyniku błędów w chińskich laboratoriach - powiedział.

Wywiad USA ustalił, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka, ani nie jest owocem modyfikacji genetycznej; bada jednak nadal, czy pochodzi od zakażonych zwierząt lub jest wynikiem wypadku w chińskim laboratorium - podało w czwartek biuro dyrektora wywiadu USA.

"Wspólnota wywiadu zgadza się z powszechnym konsensusem naukowców, że wirus wywołujący Covid-19 nie został stworzony przez człowieka lub zmodyfikowany genetycznie" - głosi komunikat wywiadu.

Agencja Associated Press zwracała uwagę, że ośrodek koordynujący pracę wszystkich amerykańskich służb wywiadowczych wydał ten komunikat w okresie, w którym prezydent Donald Trump i jego obóz propagują tezę, że nowy wirus został stworzony w chińskim laboratorium.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum