Rynek opieki nad osobami starszymi w Niemczech ociera się o niewolnictwo? OPZZ chce pomóc...

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2019 17:45

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uruchamia punkt konsultacyjny dla opiekunek i opiekunów osób starszych delegowanych do Niemiec. OPZZ uważa, że sytuacja opiekunów osób starszych mieszkających w domu pacjenta w wielu przypadkach przypomina współczesne niewolnictwo.

Rynek opieki nad osobami starszymi w Niemczech ociera się o niewolnictwo? OPZZ chce pomóc...
W Niemczech pracuje około 300 tys. opiekunów osób starszych, z czego większość z nich stanowią obywatele Polski. Fot. Shutterstock

Związki uważają, że szczególnie narażone na złe warunki pracy są opiekunki oddelegowane do pracy w Niemczech, które w ramach skomplikowanego modelu zatrudnienia (w większości przypadków zatrudnione przez polskie agencje na podstawie umowy zlecenia, przekazywane są agencji niemieckiej, która wysyła je do pracy do rodzin w Niemczech) borykają się nie tylko niskimi zarobkami, ale również brakiem kontaktu i wsparcia ze strony pracodawców.

Powoduje to tworzenie jednej z najbardziej niepewnych sytuacji pracowniczych, w której, w wielu przypadkach polscy obywatele, w całkowitej izolacji, bez wsparcia delegujących ich pracodawców, dostępni są 24 godziny na dobę dla zapewnienia opieki niemieckim rodzinom. Co więcej, zgodnie z polskim prawem, opiekunowie osób starszych nie są objęci godzinową płacą minimalną.

Nie ma dokładnych danych o liczbie opiekunów osób starszych w Niemczech, szacuje się jednak, że w tym kraju pracuje około 300 tys. opiekunów osób starszych, z czego większość z nich stanowią obywatele Polski.

OPZZ jest zdania, że istnieje jest pilna potrzeba zapewnienia pomocy i doradztwa dla polskich opiekunów i opiekunek osób starszych delegowanych do pracy do Niemiec.

Z tego powodu w dniu 15 kwietnia 2019 r. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uruchamia punkt konsultacyjny dla opiekunów i opiekunek osób starszych delegowanych do pracy do Niemiec. Biuro powstało w ramach realizacji dwuletniego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską: „Sprawiedliwe warunki pracy: Dostęp do sprawiedliwych warunków pracy dla pracowników delegowanych poprzez udzielanie informacji i współpracy w wybranych sektorach”.

Punkt konsultacyjny opiekunek osób starszych delegowanych do Niemiec, mieści się w siedzibie OPZZ ul. Kopernika 36/40 00-924 Warszawa. Porad udziela dr Adam Rogalewski, specjalista w tematyce opieki, który wspierał pracownice i pracowników sektora opieki w Szwajcarii.

Z Adamem Rogalewskim można kontaktować się za pomocą poczty elektronicznej (opieka@opzz.org.pl), telefonicznie 0048 572 249 473 oraz osobiście w siedzibie OPZZ (ul. Kopernika 36/40 w Warszawie, II piętro, pokój 210).

Punkt konsultacyjny posiada również swoją stronę na Facebooku: Porady dla opiekunów i opiekunek osób starszych.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum