Rybnik: zrewitalizowano pierwszy budynek dawnego kompleksu szpitalnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2019 16:55

Po trwających około roku pracach pierwszy z budynków zabytkowego kompleksu poszpitalnego "Juliusz" w Rybniku odzyskał dawny blask i został przystosowany do nowych funkcji. Na modernizację samorząd pozyskał dofinansowanie ze środków unijnych.

Rybnik: zrewitalizowano pierwszy budynek dawnego kompleksu szpitalnego
Jeden ze zrewitalizowanych obiektów poszpitalnego kompleksu w Rybniku; FOT. FOT. L. Tyl/www.rybnik.eu

Chodzi o kompleks dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 w Rybniku, zwanego "Juliuszem" (od historycznej postaci jego inicjatora, miejscowego lekarza i społecznika Juliusza Rogera). W poprzednich latach większa część zabudowań była niezagospodarowana, wśród nich dwa główne, najstarsze obiekty: Juliusz oraz Rafał.

Remont pierwszego obiektu w tzw. Strefie Juliusza - pawilonu byłej dermatologii dawnego szpitala - rozpoczął się wiosną ub. roku. W zmodernizowanym kosztem 3,6 mln zł pawilonie swoje miejsce znalazły m.in. Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodziny, którego gospodarzem jest miejscowy Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

- To pierwszy z należących do miasta obiektów Juliusza, który zmienił swoje oblicze i funkcję, ale warto pamiętać, że inwestycja jest częścią planu mającego na celu przywrócenie mieszkańcom Rybnika całego zabytkowego kompleksu byłego - powiedział cytowany w poniedziałkowej (20 maja) informacji miasta jego prezydent Piotr Kuczera.

Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku; to budynek w stylu eklektycznym, nawiązujący do architektury okolicznej zabudowy. Cały kompleks szpitalny powstał na przełomie XIX/XX wieku; składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicami Miejską, Klasztorną i 3 Maja.

Budynek dawnej dermatologii to jeden z dwóch obiektów, na których rewitalizację miasto otrzymało zewnętrzną dotację. Całkowity koszt inwestycji w dawnej dermatologii to 3,6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Miasto zdobyło też już środki RPO (ok. 5,5 mln zł) na mniejszy z dwóch głównych szpitalnych budynków, w ramach oszacowanego na 14,1 mln zł projektu "Modernizacja zabytkowego pawilonu Rafał dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 w Rybniku na cele kulturalne". W odnowionym obiekcie ma powstać przestrzeń wystawiennicza, poświęcona historii medycyny i farmacji.

Większy, szacowany na 21,7 mln zł projekt "Modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku" zakłada jego adaptację na edukatorium prezentujące dziedzictwo kulturowe miasta i regionu, m.in. stałą wystawę opartą o motywy związane z postacią Juliusza Rogera. Miasto wnioskowało już pod tym kątem o 14,8 mln zł unijnej dotacji.

Niezależnie od prac prowadzonych przez samorząd, remont najmniejszego z historycznych segmentów kompleksu - budynku dawnej apteki, pod kątem sal do praktycznej nauki zawodów - podjęła rybnicka Izba Rzemieślnicza. Izba od 2011 r. we współczesnych budynkach dawnego szpitala prowadzi rzemieślniczą szkołę zawodową.

Budowę kompleksu szpitalnego w Rybniku Juliusz Roger zainicjował w latach 60. XIX wieku. Szpital oficjalnie otwarto w 1871 r. Jako Szpital Miejski nr 1 istniał do 2000 r., kiedy wszystkie oddziały przeniesiono do nowego obiektu w dzielnicy Orzepowice. Później większość budynków woj. śląskie przekazało powiatowi rybnickiemu; w 2016 r. przejęło je miasto.

Mateusz Babak (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum