Rybnik: do wiosny prace w pierwszym budynku dawnego kompleksu szpitalnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 17:50

Wiosną br. pierwszy z budynków zabytkowego kompleksu poszpitalnego Juliusz w Rybniku odzyska dawny blask i zostanie przystosowany do nowych funkcji - zapowiadają władze miasta. Na modernizację części kompleksu samorząd pozyskał dofinansowanie ze środków unijnych.

Rybnik: do wiosny prace w pierwszym budynku dawnego kompleksu szpitalnego
W modernizowanym kosztem 3,6 mln zł pawilonie znajdą się Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodziny oraz ośrodek adopcyjny. Fot. Archiwum

Chodzi o kompleks dawnego szpitala miejskiego nr 1 w Rybniku, zwanego "Juliuszem" (od historycznej postaci jego inicjatora, miejscowego lekarza i społecznika Juliusza Rogera). W poprzednich latach większa część zabudowań była niezagospodarowana, wśród nich dwa główne, najstarsze obiekty: Juliusz oraz Rafał.

Remont pierwszego obiektu w tzw. Strefie Juliusza - pawilonu byłej dermatologii dawnego szpitala - rozpoczął się wiosną ub. roku. W modernizowanym kosztem 3,6 mln zł pawilonie znajdą się Centrum Usług Wsparcia Rozwoju Rodziny oraz ośrodek adopcyjny. Według pierwotnych zamierzeń budynek miał być gotowy jeszcze przed końcem 2018 r.

- Ze względu na ujemne temperatury w grudniu ub. roku zostały wstrzymane prace na zewnątrz budynku, związane z renowacją elewacji. Wraz z poprawą pogody prace nabierają tempa - przekazał w środę prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Wiosną pierwszy z zabytkowych budynków Juliusza świecić już będzie pełnym blaskiem, nadając nowe funkcje tej części miasta - dodał.

Obiekt dawnego oddziału dermatologicznego powstał w czasie rozbudowy szpitala w XX wieku; to budynek w stylu eklektycznym, nawiązującym do architektury okolicznej zabudowy. Cały kompleks szpitalny powstał na przełomie XIX/XX wieku; składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicami Miejską, Klasztorną i 3 Maja.

Budynek dawnej dermatologii to jeden z dwóch obiektów, na których rewitalizację miasto otrzymało dofinansowanie. Całkowity koszt inwestycji w dawnej dermatologii to 3,6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Miasto zdobyło też już środki RPO na mniejszy z dwóch głównych szpitalnych budynków. Dotyczy oszacowany na 14,1 mln zł projekt "Modernizacja zabytkowego pawilonu Rafał dawnego Szpitala Miejskiego nr 1 w Rybniku na cele kulturalne", dofinansowany 5,5 mln zł. Wewnątrz ma powstać przestrzeń wystawiennicza poświęcona historii medycyny i farmacji.

Większy, szacowany na 21,7 mln zł i umieszczony w Kontrakcie Terytorialnym woj. śląskiego projekt "Modernizacja zabytkowego budynku Juliusz byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku" miasto zgłosiło do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - w tzw. IV naborze koordynowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niezależnie od prac prowadzonych przez samorząd, trwa również remont najmniejszego z historycznych segmentów kompleksu - budynku dawnej apteki. Inwestycję realizuje rybnicka Izba Rzemieślnicza, która od 2011 r. we współczesnych budynkach dawnego szpitala prowadzi rzemieślniczą szkołę zawodową.

Budowę kompleksu szpitalnego w Rybniku Juliusz Roger zainicjował w latach 60. XIX wieku. Szpital oficjalnie otwarto w 1871 r. Jako Szpital Miejski nr 1 istniał do 2000 r., kiedy wszystkie oddziały przeniesiono do nowego obiektu w dzielnicy Orzepowice. Później większość budynków woj. śląskie przekazało powiatowi rybnickiemu; w 2016 r. przejęło je miasto.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum