Ruszyli pieszo przez Polskę, by zwrócić uwagę na SM

Autor: PTSR, JJ/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2010 10:22

Marek Chorąży i Konrad Strycharski podjęli się trudu przejścia przez całą Polskę, by zwrócić uwagę na sytuację chorych na stwardnienie rozsiane.

Wędrówka rozpoczęła się w poniedziałek (3 maja). Ich „spacer”, który potrwa około 190 dni i zakończy się według planu 22 października, będzie liczył  w sumie prawie 4 tys. kilometrów. Metę przewidziano w Jastrzębiu Zdroju. Do tej pory za sobą mają około 5 procent założonej trasy (około 210 km)

Marek Chorąży to chodziarz z Katowic. Podczas zorganizowanej w ubiegłym roku wyprawy przeszedł ponad 5 500 kilometrów spędzając w drodze 5 miesięcy i 22 dni. Dotarł do Cabo de Finisterre w Hiszpanii. Chodziarz, który przemierzył już Czechy, Austrię, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcarię, Włochy, Monako, Francję i Hiszpanię tym razem chce zrealizować marzenie o wyprawie dookoła Polski.

Poza realizacją pasji i spełnianiem marzeń, wyprawie Marka Chorążego przyświeca jeszcze jeden cel - chce przybliżyć Polakom problemy osób chorujących na stwardnienie rozsiane (SM), uświadomić ich trudną sytuację i zwrócić uwagę na nierówności w ich traktowaniu.

– Chcę, żeby spełnienie mojego marzenia miało jakiś cel, głębszą myśl, szczególny przekaz. Wierzę, że jest czymś więcej niż marszem dookoła Polski. Zetknąłem się w swoim życiu z wieloma osobami chorującymi na stwardnienie rozsiane, w mojej rodzinie również jest osoba z SM, dlatego nie miałem żadnych wątpliwości przy wyborze problemu, na który chciałbym zwrócić uwagę idąc przez nasz kraj – mówi Chorąży.

Chorążemu w wyprawie towarzyszy Konrad Strycharski, który dla pieszej wędrówki wzdłuż granic Polski zrezygnował z pracy. Wszystko w odpowiedzi na wewnętrzny impuls i potrzebę zwrócenia uwagi na problemy osób chorych na SM.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 000 osób dotkniętych stwardnieniem rozsianym, z czego do nowoczesnych metod leczenia ma dostęp zaledwie kilka procent z nich.

– Marsz „Obchodzę Polskę, obchodzą mnie ludzie z SM” to dla Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego bardzo ważne przedsięwzięcie. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wysiłku, jaki w działania na rzecz chorych wkłada Marek Chorąży. Wierzymy, że ten projekt przyczyni się do wzrostu świadomości problemów osób z SM i pomoże nam w naszej walce o ich dobro – stwierdza Anna Gryżewska, Sekretarz Generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum