Ruszyła szósta edycja programu "5 porcji warzyw, owoców lub soku"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2017 11:02

Polacy wciąż jedzą zbyt mało warzyw i owoców; promowaniu i budowaniu właściwych postaw służyć ma szósta edycja kampanii edukacyjnej "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Program realizowany jest przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.

Ruszyła szósta edycja programu "5 porcji warzyw, owoców lub soku"
Sposobem na włączenie warzyw i owoców do codziennego jadłospisu może być np. szklanka soku Fot. Archiwum

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienne spożywać minimum 400 gramów owoców i warzyw podzielonych na pięć porcji; jedną z porcji może stanowić szklanka (200 ml) soku. Przykładowe porcje to: jabłko, marchewka, 3-4 śliwki, sałatka owocowa, talerz zupy warzywnej, szklanka soku pomidorowego.

- Polacy, podobnie jak pozostali Europejczycy, w większości nie spożywają owoców i warzyw w wystarczających ilościach. Konsumpcja jest niższa niż rekomendowane minimum 400 g dziennie na osobę - w 2016 roku wyniosła tylko ok. 280 g - wskazuje sekretarz generalny KUPS Barbara Groele.

Jak przekonuje, najnowsze wytyczne dietetyków wskazują już nie na tylko na minimalną, zalecaną liczbę pięciu porcji warzyw i owoców, ale to, iż rekomendowanych jest siedem porcji warzyw i owoców każdego dnia. - Dlatego chcemy edukować i inspirować społeczeństwo oraz podpowiadać sprytne sposoby na włączenie warzyw i owoców do codziennego jadłospisu, np. w postaci szklanki soku - mówi Groele.

Organizatorzy kampanii "5 porcji warzyw, owoców i soku" rekomendują by pamiętać o sezonowości bo każda pora roku jest bogata w inne warzywa i owoce; zachęcają by zwiększyć ich ilość w diecie pamiętając że sok może być dobrym sposobem na urozmaicenie i rozszerzenie jadłospisu o naturalne produkty. Organizatorzy kampanii zalecają też m.in. by uczyć dzieci jedzenia warzyw i owoców poprzez zabawę, pokazując im nowe smaki i potrawy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum