Ruszyła Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2009 17:41

Jej celem kampanii, którą zorganizowano z inicjatywy pary prezydenckiej, jest przełamywanie w polskim społeczeństwie stereotypów na temat nowotworów, pokonywanie lęku przed nimi oraz zwiększenie świadomości na temat roli badań profilaktycznych w walce z rakiem.

Dziś (6. 02) w Warszawie zorganizowano konferencję „Co wiem o sobie? Co wiem o Tobie? Chcemy wygrać z rakiem”. Honorowym gościem była Maria Kaczyńska.

– Profilaktyka to najważniejszy krok na drodze do zdrowia zaznaczyła prezydentowa. – Ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka.

Maria Kaczyńska wyraziła nadzieję, że ofiarą oszczędności związanych z kryzysem ekonomicznym, który dotyka również Polskę, nie padną badania profilaktyczne. Jej zdaniem, koszty społeczne takich oszczędności byłyby dużo większe, bo profilaktyka jest dużo tańsza niż leczenie. Zaapelowała też, aby cytologia i mammografia, czyli dwa badania pozwalające wcześnie diagnozować nowotwory kobiece (odpowiednio raka szyjki macicy i raka piersi) zostały wpisane na listę badań obowiązkowych. Przypomniała, że nowotwory dotyczą również mężczyzn, którzy ciągle bagatelizują rolę badań profilaktycznych, a badanie prostaty jest dla nich bardzo traumatycznym przeżyciem.

Onkolodzy są zgodni co do tego, że wczesne wykrycie raka umożliwia szybkie podjęcie terapii i zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie lub wydłużenie życia. "W dobie dzisiejszego postępu medycyny jest to ważne, bo czasem przedłużenie życia nawet o kilka tygodni daje choremu szansę na doczekanie nowej metody leczenia" - podkreślił dr Meder.

Niestety, w Polsce tylko 20 proc. pacjentów z nowotworami zaczyna być leczonych we wczesnej fazie choroby, podczas gdy w USA i krajach Unii Europejskiej - nawet 80 proc. Według prezesa Polskiej Unii Onkologii, dr. Janusza Medera, nowotwory złośliwe są w XXI wieku głównym zabójcą ludności na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań na nie podwoi się. Z szacunków wynika, że na nowotwór złośliwy zachoruje co czwarty Polak, a co piąty umrze z jego powodu.

Dr Meder ocenił, że ogromne szanse na poprawę tej statystyki stwarza Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZCHN), ustanowiony na mocy ustawy z 1 lipca 2005 r. W jego ramach realizowane są ogólnopolskie programy badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.

Kilka dni temu, z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że kwota przeznaczona na realizację NPZCHN w 2009 r. (tj. 250 mln złotych) nie ulegnie zmniejszeniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum