Rusza kolejna edycja wakacyjnego telefonu zaufania dla młodzieży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2014 15:34

Rusza kolejna, dziewiąta już edycja wakacyjnego telefonu zaufania, który co roku organizuje Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton; w tym roku po raz pierwszy dofinansowuje go Ministerstwo Edukacji Narodowej. Telefoniczna poradnia działa pod numerem 507 832 741.

Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton działająca przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny co roku w czasie wakacji uruchamia telefon zaufania, pod którym ekspertki i eksperci odpowiadają na pytania młodzieży związane m.in. z dojrzewaniem, zdrowiem, relacjami - nie tylko intymnymi, seksualnością i antykoncepcją.

W tym roku po raz pierwszy Grupa Ponton zaprasza do kontaktu również osoby dorosłe - rodziców oraz osoby pracujące w wakacje z młodzieżą, np. wychowawców na koloniach i obozach.

- Odbieramy wiele sygnałów poparcia od rodziców, a także próśb, by i dla nich uruchomić tego rodzaju poradnictwo. Wiemy, że jest także taka potrzeba wśród wychowawców, którzy często na obozach i koloniach stykają się z trudnymi sytuacjami, o których nie uczono na kursach - mówiła koordynatorka Grupy Ponton Aleksandra Józefowska w poniedziałek na konferencji prasowej.

Jak podkreśliła, działanie telefonu zaufania po raz pierwszy wsparło Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Zaznaczyła, że Grupie Ponton bardzo zależy, by akcja była co roku powtarzana, ponieważ telefony młodych ludzi pokazują, jak bardzo potrzebują oni wiedzy na temat seksualności i zdrowia intymnego.

Jak przekonywała Małgorzata Kot, edukatorka seksualna z Grupy Ponton, wiele pytań, które zadają młodzi ludzie, dotyczy zdrowia i fizjologii, co dowodzi, że wciąż brakuje podstawowej wiedzy na temat własnego ciała. Wiele pytań dotyczy również relacji - nie tylko tych intymnych, ale również szeroko pojętych relacji międzyludzkich. Młodzież pyta również o antykoncepcję, dojrzewanie, seksualność.

Jej zdaniem pokazuje to ogromną samotność młodzieży - widać, że młodzi ludzie nie mają z kim porozmawiać na te tematy. Jednocześnie obciążeni są mnóstwem stereotypów - wpływają one na to, jak postrzegają własne ciało, swoją seksualność, jakie mają wyobrażenia na temat relacji damsko-męskich.

W jej opinii młodym ludziom trudno jest rozmawiać na tematy dotyczące seksualności z rodzicami, łatwiej z obcą osobą, która jednocześnie jest w tej dziedzinie fachowcem.

Wakacyjny Telefon Zaufania Grupy Ponton czynny będzie od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie, w godz. 19-21.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum