Rusza kampania społeczna pielęgniarek "Ostatni dyżur"

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2015 13:56

27 maja rusza kampania społeczna Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych „Ostatni dyżur”. Jej celem jest uświadomienie społeczeństwu, że w świetle najnowszych prognoz w ciągu niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.

Rusza kampania społeczna pielęgniarek "Ostatni dyżur"
Fot. archiwum RZ

Kampania ma uświadomić społeczeństwu, że z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce. Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi 5,4 - to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Średnia wieku pielęgniarek i położnych w Polsce to 48 lat, a już w 2022 r. osiągnie ona 50 lat.

Jak informuje NIPiP za 7 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce zmniejszy się o 54 tysiące.

- Nasze rodziny i przyjaciele, my sami, zostajemy pozbawieni podstawowej opieki. Bez opieki pielęgniarek i położnych nasze zdrowie i życie jest zagrożone. W obliczu ogromnego zagrożenia zdrowia i życia Polaków, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych uruchamia inicjatywę „Ostatni dyżur”, której centralnym punktem jest zbieranie podpisów pod petycją w formie recepty - informuje Beata Sawicka z NIPiP.

"Recepta" jest apelem kierowanym do polityków o podjęcie natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne. Recepta on-line dostępna będzie na stronie www.ostatnidyzur.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum