Rusza VI edycja Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 14:51

W lipcu i sierpniu wolontariusze z Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton będą dyżurować przy Telefonie Zaufania dla Młodzieży. To kolejna wakacyjna akcja Pontonu, w ramach której młodzież może zadawać pytania związane z dojrzewaniem, zdrowiem i antykoncepcją.

Rusza VI edycja Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego
- Pomysł telefonu zaufania powstał wiele lat temu w odpowiedzi na zapotrzebowanie młodzieży na taką wiedzę, zwłaszcza w okresie wakacji. Lato to pierwsze wyjazdy i często również podejmowanie pierwszych kontaktów seksualnych. Akcja okazała się sukcesem, dlatego co roku staramy się zdobywać środki, żeby ją kontynuować - mówi Aleksandra Józefowska, koordynatorka Grupy Edukatorów Ponton.

Z telefonu można korzystać od 1 lipca do końca sierpnia, codziennie od godz. 18 do 21 pod numerem 507 832 741. Pytania można przesylać także poprzez SMS-y.

Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia doradców z Pontonu, młodym ludziom brakuje podstawowej wiedzy w kwestiach dotyczących seksu, dojrzewania i zdrowia intymnego.

- Najwięcej pytań dotyczy antykoncepcji. Na drugim miejscu jest seksualność, potem zdrowie i fizjologia, relacje, asertywność. W ub. r. mieliśmy 17 zgłoszeń ciąż nieletnich dziewczynek i aż 33 przypadki przemocy seksualnej. Młodzież często pyta o sam seks - techniki, pozycje, mity na jego temat - ale potem okazuje się, że nastolatkom brakuje elementarnej wiedzy na temat ciała i jego rozwoju, a także własnej seksualności i psychoseksualności. Łatwo zauważyć, że wiedza młodzieży o seksualności pochodzi głównie z mediów, przekazu kulturowego, ale i pornografii - powiedziała dyżurująca podczas Wakacyjnego Pogotowia Pontonowego Kamila Raczyńska.

Oprócz wakacyjnego telefonu zaufania edukatorzy Pontonu odpowiadają na pytania przez cały rok na forum na stronie www.ponton.org.pl.

Ponton to nieformalna grupą wolontariuszy działająca od ośmiu lat przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Działania Pontonu to przede wszystkim tzw. edukacja rówieśnicza oraz poradnictwo dla młodzieży w sprawach dojrzewania, antykoncepcji i zdrowia reprodukcyjnego. W czerwcu 2009 roku Ponton opublikował raport "Jak naprawdę wygląda edukacja seksualna w Polsce", obecnie pracuje nad kolejnym o edukacji seksualnej w domu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum