Rusza III edycja konkursu nt. aktywizacji zawodowej chorych przewlekle

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 czerwca 2015 10:57

Do końca czerwca można zgłaszać projekty w III edycji konkursu "Zwyczajnie Aktywni" na projekt aktywizacji osób z chorobami autoimmunologicznymi o podłożu zapalnym i chorych na WZW C.

Rusza III edycja konkursu nt. aktywizacji zawodowej chorych przewlekle
Fot. PTWP

Celem tej inicjatywy jest zwiększenie szans osób przewlekle chorych na rynku pracy oraz przeciwdziałanie ich wykluczeniu społecznemu.

Tegoroczna edycja konkursu różni się od pozostałych tym, że oprócz organizacji reprezentujących pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi o podłożu zapalnym (jak łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy nieswoiste zapalenie jelita), mogą się do niej zgłaszać także organizacje wspierające osoby cierpiące na wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C).

Uproszczone zostały też warunki udziału w konkursie - po raz pierwszy zgłoszenia do niego będą przyjmowane on-line. Na przygotowanie projektów organizacje mają czas do 30 czerwca br.

Na choroby autoimmunologiczne często cierpią ludzie młodzi, którzy stoją przed wyborem drogi zawodowej. Bez odpowiedniego wsparcia skazani są często na wykluczenie z życia zawodowego i społecznego, przypominają organizatorzy konkursu.

- Niestety, mimo wielu kampanii realizowanych na rzecz zatrudnienia chorych, nadal mamy wiele do zrobienia. (...) Osoby zmagające się z chorobą postrzegane są często jako mniej efektywni pracownicy, przysparzający kłopotów - to nieuprawniony stereotyp. Osoby chore mogą być świetnymi pracownikami, potrzebne jest jednak wzajemne zrozumienie między zatrudnionym i pracodawcą - powiedziała dr Małgorzata Mossakowska z Towarzystwa "J-elita", które pomaga osobom z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ).

Jak dodała, pacjenci często podkreślają na przykład, że ważnym czynnikiem umożliwiającym i podtrzymującym ich aktywność zawodową jest możliwość wykonywania części obowiązków zdalnie - w ramach tzw. pracy na odległość, a także elastyczne godziny pracy.

- Mimo że z chorobami gastroenterologicznymi wiąże się wiele negatywnych stereotypów i pacjenci często wstydzą się mówić o chorobie, bardzo ważne jest, by pracodawca miał podstawową wiedzę na temat schorzenia. Dzięki temu będzie świadomy choćby tego, że pracownik cierpiący na NZJ nie może podejmować ciężkiej pracy fizycznej, oraz że niespodziewane przerwy w pracy bywają palącą koniecznością - tłumaczyła Mossakowska.

W ramach konkursu "Zwyczajnie Aktywni" można zgłaszać projekty, które pomogą chorym budować i poszerzać kompetencje niezbędne do rozpoczęcia, kontynuowania lub powrotu do pracy, ale też dadzą wsparcie psychologiczne, aby łatwiej zaakceptowali sytuację, w jakiej się znaleźli, umocnili poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i świadomości bycia potrzebnym. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.zwyczajnieaktywni.pl. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum