Rumunia: festiwal pod hasłem "zapłać krwią" ma przyciągnąć krwiodawców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2015 17:20

Wykorzystując legendę o wampirze Drakuli organizatorzy festiwalu muzycznego w Transylwanii zachęcają hasłem "zapłać krwią" potencjalnych dawców; w zamian za oddanie krwi dostaną oni bilet ulgowy lub darmowy. W Rumunii tylko 22 proc. populacji to aktywni dawcy.

Rumunia: festiwal pod hasłem "zapłać krwią" ma przyciągnąć krwiodawców
W Rumunii tylko 22 proc. populacji to aktywni dawcy krwi. Fot. archiwum

Plakaty festiwalu o nazwie Untold (ang. niewysłowione) nawiązują do skojarzeń z opowieściami o wampirach z Transylwanii: przedstawiają Drakulę "podłączonego" do woreczka na krew. Organizatorzy imprezy, która odbywa się pod koniec lipca w Klużu-Napoce, liczą na to, że kampania przyciągnie krwiodawców.

- Biorąc pod uwagę fakt, że Rumunia boryka się ze znacznymi brakami krwi w placówkach medycznych, można tylko przyklasnąć kampanii, która wykorzystuje takie legendy w celu zwrócenia uwagi na realny problem - powiedział portalowi BBC News dyrektor festiwalu Bogdan Buta. Akcję wspiera rumuński Narodowy Instytut Transfuzji Krwi.

Uczestnicy, którzy zgłoszą się przez internet na oddanie krwi, otrzymają bilet ulgowy na jeden dzień festiwalu, a ci, który osobiście stawią się w ośrodku w Bukareszcie lub Klużu-Napoce, wejdą za darmo.

Niska liczba dawców krwi plasuje Rumunię na jednym z ostatnich miejsc pod tym względem w całej Europie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum