Ruda Śląska: niepełnosprawni uczniownie zyskali ogród sensoryczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2015 20:44

Ogród sensoryczny, który służy do terapii osób niepełnosprawnych, otwarto we wtorek przy Zespole Szkół Specjalnych nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej (Śląskie). Pierwszy taki ogród w mieście współtworzyli sami uczniowie.

Ruda Śląska: niepełnosprawni uczniownie zyskali ogród sensoryczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tzw. ogrody zmysłów wykorzystywane są do pracy terapeutycznej i edukacji osób niewidomych oraz osób z upośledzeniem umysłowym i z zaburzeniami psychofizycznymi. Ten w Rudzie Śląskiej został podzielony na cztery części: ogród kolorów i kształtów, ogród zapachów, ogród smaku oraz ogród dźwięku.

W ogrodzie kolorów i kształtów narzędziem rehabilitacyjnym są barwy i różnorodne formy roślin. Z kolei w ogrodzie zapachów rośliny zostały tak dobrane, by natężenie zapachów było najbardziej intensywne. Zmysł smaku mają pobudzić zbiory z drzew i krzewów owocowych, w tej części łatwo też obserwować roczną wegetację tych roślin.

Dzięki ogrodowi zmysłów rudzcy nauczyciele mogą wykorzystywać przy rehabilitacji swoich podopiecznych tzw. hortiterapię - ogrodoterapię. Osoby niepełnosprawne uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin, stają się pełnoprawnymi, współodpowiedzialnymi członkami wspólnoty opiekującej się ogrodem. Wpływa to pozytywnie na ich samopoczucie i proces rehabilitacji.

- To doskonała forma terapii. Przez cały rok szkolny trwały zajęcia, które miały na celu uwrażliwić dzieci na ten ogród, na odbieranie bodźców. Nasze dzieci są współautorami tego ogrodu. Wyrażały opinie co chcą, żeby tu było, poznawały potrzeby roślin, metody i narzędzia pracy z roślinami i same pracowały w tym ogrodzie - podkreśla zastępca dyrektora szkoły Iwona Bukal.

Wiesław Jagielski, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 3, zapewnia, że ogród będzie służył uczniom Zespołu, ale będzie to również miejsce, gdzie zajęcia edukacyjne będą mogły przeprowadzać inne placówki.

Powstanie ogrodu sensorycznego przy rudzkiej szkole to pomysł trojga nauczycieli: Aleksandry Lutek, Wojciecha Fijałkowskiego i Iwony Bukal. Opracowali oni koncepcję i projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze