×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ruch jak lek - przedawkowany może szkodzić

Autor: dziennikzachodni.pl/Rynek Zdrowia26 listopada 2015 10:52

Osoby starsze, które dotychczas nie były aktywne ruchowo, nie powinny się forsować. Po roku, dwóch, organizm, który nie jest odpowiednio przygotowany, może zacząć odmawiać posłuszeństwa - ostrzega dr hab. Anna Zwierzchowska z AWF w Katowicach.

Ruch jak lek - przedawkowany może szkodzić
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zwierzchowska przyznaje, że ruch jest lekiem i docenia, że społeczeństwo ma coraz większą świadomość tego faktu. Zwraca jednocześnie uwagę, że każdy, nawet najlepszy lek, przedawkowany albo źle dozowany może zaszkodzić - informuje Dziennik Zachodni.

Specjalistka wyjaśnia, że po 50 r.ż, kiedy organizm jest już w fazie postabilizacyjnej albo wręcz w fazie cofania się i regresu, trzeba bardzo uważać. Tym bardziej, jeśli towarzyszą nam choroby przewlekłe. Wówczas potrzebny jest ktoś, kto podpowie, jakie ćwiczenia wykonywać. Na razie takich osób brakuje, bo nie ma w Polsce stosownego kształcenia.

Anna Zwierzchowska zaznacza, że pierwsi fachowcy w tej dziedzinie będą prawdopodobnie zdobywać wiedzę i umiejętności w Katowicach, AWF podjął bowiem starania o utworzenie nowego kierunku: Adaptowana aktywność fizyczna. Dodaje, że np. w Holandii i w Czechach kierunki te cieszą się ogromną popularnością.

Czytaj: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze