Rozstrzygnięto konkursu "Człowiek bez barier"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2017 18:17

Laureatką konkursu "Człowiek bez barier", organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, została niepełnosprawna matka zastępcza sześciorga dzieci Bogumiła Czerniawska. Tytuł "Człowieka bez barier 15-lecia" przyznano założycielce Polskiej Akcji Humanitarnej Janinie Ochojskiej.

Rozstrzygnięto konkursu "Człowiek bez barier"
Agata Kornhauser-Duda: - Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu sukcesów. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Wyróżnienia za 2017 r. wręczono w poniedziałek (4 grudnia) podczas gali z udziałem małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pierwsza Dama zaznaczyła, że każde tego typu wydarzenie jest dla niej "niezwykle ważnym i budującym doświadczeniem". - Właśnie tutaj poznaję wspaniałych ludzi, którzy swoją życiową postawą, swoją determinacją, siłą charakteru, pokazują, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiąganiu sukcesów życiowych, spełnianiu swoich marzeń i pasji. A co ważniejsze, że ta postawa jest niezwykle inspirująca dla nas wszystkich - powiedziała Kornhauser-Duda.

Dodała, że 15 lat trwania konkursu to "stałe dbanie o świat bez barier". - Dzięki temu, że państwo prezentują taką postawę, dzięki temu, że mają państwo tak silny charakter, środowisko, w którym państwo żyją, powoli rzeczywiście się polepsza, a my - osoby pełnosprawne - coraz bardziej świadomie dostrzegamy państwa potrzeby - powiedziała Pierwsza Dama, zwracając się do organizatorów konkursu i osób wyróżnionych.

Z okazji jubileuszowej edycji konkursu laureaci z poprzednich lat wybrali także "Człowieka bez barier 15-lecia", którym została założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. Jak zaznaczyła, wychowali ją pedagodzy i lekarze, którzy powtarzali swoim niepełnosprawnym wychowankom: "Macie więcej, a nie mniej".

- Wtedy, kiedy słyszałam te słowa, rzeczywiście nie rozumiałam ich. Ale teraz je rozumiem. Ja mam więcej. To wszystko, co przeżyłam, co mogłam zrobić, to przecież dzięki niepełnosprawności. Aż strach pomyśleć, co by było, gdybym była sprawna i nie zachorowała jako dziecko na polio. Jestem szczęśliwa - podkreśliła Ochojska.

Dodała, że życzy wszystkim ludziom z niepełnosprawnościami, którzy "nie wierzą w siebie, myślą, że są gorsi", aby pomyśleli, że "mają coś więcej". - Macie coś więcej ze swojego doświadczenia, ze swoich przeżyć, które możecie dać ludziom, i to jest bardzo cenne. Bo takich przeżyć, takich trudności, nie każdy może doświadczyć - podsumowała Ochojska.

Tegoroczna laureatka konkursu to Bogumiła Czerniawska - mieszkanka Pisza, która mimo niepełnosprawności stworzyła rodzinę zastępczą dla sześciorga dzieci. Podkreśliła, że odbiór nagrody to dla niej chwila "bardzo wzruszająca i podniosła". - Nigdy nie oczekiwałam wyróżnień i nagród, zawsze robiłam to prosto z serca, ponieważ mam wspaniałą rodzinę, która mnie zawsze wspiera - wyjaśniła.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum