Rozpoczynają się badania DNA

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2010 10:43

Około południa w poniedziałek (12 kwietnia) rozpocznie się porównywanie materiału DNA ofiar katastrofy.

Wczoraj (11 kwietnia) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Żandarmerii Wojskowej udało się zebrać trzy czwarte materiału genetycznego potrzebnego do identyfikacji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Pobrany materiał genetyczny i odpowiednio zabezpieczony ma trafić jeszcze dzisiaj do zakładu anatomii patologicznej w Moskwie.

Szef Biura Medycznych Ekspertyz Sądowych w Moskwie Władimir Żarow poinformował, że do identyfikacji zwłok planuje się wykorzystanie molekularno-genetycznej i medyczno-kryminalistycznej metody identyfikacji.

– Wykorzystanie molekularno-genetycznej metody przy identyfikacji zwłok polega na pobraniu fragmentów tkankowych od bliskich krewnych ofiar i porównanie ich z tkankami ofiar katastrofy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Jadwiga Mołdyk, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie patomorfologii, patomorfolog w zakładzie patomorfologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Porównuje się materiał genetyczny, którym jest kwas deoksyrybonukleinowy i rozkład elementów tkankowych. Materiałem biologicznym do badania – wyjaśnia dr Mołdyk, może być nawet fragment włosa, ślina.

Badania genetyczne potrwają minimum trzy-cztery dni.

Jak stwierdza wojewódzka konsultantka w dziedzinie patomorfologii, terminu nie da się przyspieszyć. – Przygotowanie materiału do badania opartego o techniki molekularne musi potrwać – zapewnia Mołdyk. Jest to związane z samą technika tej metody. Badany materiał po prostu trzeba z tkanek wydobyć.

Grzegorz Szymański, szef Centrum Informacyjnego Rządu zapewnił, że zebrany materiał genetyczny pozwoli na pełną identyfikacją ofiar. Identyfikacja ofiar w oparciu o zabrany materiał genetyczny rozpocznie się jeszcze dzisiaj (12 kwietnia) przed południem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum