Rozpoczęła się kampania poświęcona depresji wśród dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 19:50

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją ruszyła druga ogólnopolska kampanii edukacyjna "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". Po raz pierwszy podejmuje ona trudny problem depresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

Rozpoczęła się kampania poświęcona depresji wśród dzieci. Fot. Shutterstock

Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, Fundacja Dzieci Niczyje oraz Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że na depresję leczy się w naszym kraju prawie 8 tys. dzieci i młodzieży. Podejrzewa się jednak, że choruje więcej, bo część dzieci się nie leczy.

- Na depresję i inne zaburzenia psychiczne związane z nastrojem choruje coraz więcej nastolatków. Okres dojrzewania wiąże się z różnymi trudnościami, tzw. dołami i burzami hormonów - twierdzi wykładowca Uniwersytetu SWPS, Michał Pozdał.

Według specjalisty, zdarza się, że młoda osoba najpierw nie reaguje na pocieszenia, a potem dochodzi do tego, że nie może wstać rano z łóżka. - Chcemy uwrażliwić młodzież na ten problem, aby wiedzieli, jak go dostrzec u swoich kolegów. Chcielibyśmy im pokazać, że choroby psychiczne się zdarzają i że można z nimi żyć. Tak jak z chorym zębem idziemy do lekarza, tak z chorobą psychiczną możemy się zwrócić o pomoc do psychologa - wyjaśniał Pozdał.

Organizatorzy kampanii zwracają uwagę, że depresja u dzieci może się objawiać inaczej niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów, takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, niepokojące są gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.

W ramach kampanii podejmowany jest również problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2015 r. 177 dzieci odebrało sobie życie. Większość z tych ofiar to nastolatki. 

Z badań w Wielkiej Brytanii opublikowanych przez "BBC News" wynika, że u co dziesiątego dziecka w wieku od 5. do 16. roku życia wykrywane są zaburzenia psychiczne. U połowy z nich objawiają się one jeszcze przed ukończeniem 14 lat. Najczęściej są to zaburzenia emocjonalne, depresje, napady lęku oraz nerwice natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompusywne).

W ramach kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" na Uniwersytecie SWPS odbędą się wykłady i warsztaty na temat depresji wśród dzieci i młodzieży. Uruchomiono również stronę internetową www.twarzedepresji.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum