Rozmowa lekarza z chorym - ważna jak sama terapia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2017 10:55

Skuteczna terapia to coś więcej niż wypisanie recepty z zaleceniem. Nawet najlepszy lek nie działa, jeśli pacjent nie ma motywacji, żeby go przyjmować. Podstawą powodzenia jest dobra współpraca lekarza z pacjentem.

Rozmowa lekarza z chorym - ważna jak sama terapia
Do nawiązania dobrej relacji z pacjentem potrzebne są jednak określone umiejętności. Nie każdy lekarz to potrafi, ale może się tego nauczyć. Fot. Fotolia

Im więcej pacjent wie o swojej chorobie, tym lepiej dla niego. Edukacja powinna zacząć się już w gabinecie lekarza. Nie trzeba wygłaszać godzinnego wykładu na temat choroby. Lekarz przecież nie ma na to czasu, a pacjent nie chce tylko słuchać. Chodzi o rozmowę.

Do nawiązania dobrej relacji z pacjentem potrzebne są jednak określone umiejętności. Nie każdy lekarz to potrafi. Winę za ten stan rzeczy w dużej mierze ponosi brak edukacji lekarzy w tym zakresie. Studenci medycyny skarżą się, że wiadomości teoretycznych mają w toku studiów aż nadto, zaś postępowania z chorym się nie uczą.

Tymczasem w Wielkiej Brytanii ta umiejętność jest bardzo ceniona. Dlatego też studenci medycyny jeszcze zanim nauczą się, jak leczyć choroby, uczą się, jak rozmawiać z pacjentami.

Na I roku studiów odbywają wizyty w szpitalach i gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu, gdzie obserwują, jak przebiega rozmowa z chorym. Na II roku sami ćwiczą tę umiejętność z aktorami odgrywającymi role pacjentów. 

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum