Rosyjscy paraolimpijczycy wykluczeni z igrzysk w Rio de Janeiro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2016 17:32

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) podtrzymał we wtorek (23 sierpnia) decyzję Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) z 7 sierpnia o wykluczeniu Rosji z udziału w igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Rosyjscy paraolimpijczycy wykluczeni z igrzysk w Rio de Janeiro
Rosyjscy paraolimpijczycy wykluczeni z igrzysk w Rio de Janeiro. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

CAS potwierdził, że orzeczenie IPC było zgodne z obowiązującymi procedurami postępowania dyscyplinarnego, a Rosyjski Komitet Paraolimpijski nie przedstawił żadnych argumentów, które mogą mieć wpływ na jego zmianę.

W połowie sierpnia Rosyjski Komitet Paraolimpijski, zawieszony przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) w wyniku skandalu dopingowego w tym kraju, złożył odwołanie do CAS. Zmagania paraolimpijskie odbędą się w Brazylii 7-18 września.

W uzasadnieniu decyzji IPC napisał, że oszustwo dopingowe wykryte w Rosji doprowadziło do zniszczenia sportu poprzez stawianie medali ponad moralnością. - Tragiczne w tej sytuacji jest nie to, że sportowcy oszukiwali system, ale że państwowy system oszukiwał sportowców - powiedział wówczas szef IPC Philip Craven.

Teraz rosyjski minister sportu Witalij Mutko podtrzymał swoją poprzednią opinię dotyczącą wykluczenia. - To decyzja stronnicza i wyłącznie umotywowana politycznie. Decyzja bez precedensu, nadal nie rozumiem, czym jest umotywowana. Skrzywdzi wielu niewinnych zawodników, którzy przygotowywali się do startu przez cztery lata - powiedział.

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłaszając postanowienie o zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego poszedł - zdaniem CAS - dalej niż MKOl, który przed igrzyskami w Rio de Janeiro oddał w ręce Międzynarodowych Federacji Sportowych ostateczne decyzje o starcie Rosjan. IPC wykluczył wszystkich, w tym gronie znaleźli się także ci zawodnicy, którzy nie mieli na koncie żadnych "wpadek" dopingowych.

Orzeczenie CAS skrytykował premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Szef rządu nazwał je cynicznym.

- To jest potężny cios dla wszystkich osób niepełnosprawnych, nie tylko dla Rosjan. Dziwne są podwójne standardy stosowane w przypadkach dopingu w różnych krajach. W przypadku Rosjan wykrywany jest natychmiast, gdy zachodzi podejrzenie innych nacji, postępowanie kontrolne trwa bardzo, bardzo długo... - powiedział Miedwiediew.

W Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio ma wystąpić około 4000 sportowców ze 165 państw.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum