×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rośnie szacunek wobec lekarzy i pielęgniarek, to w Hiszpanii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia15 lipca 2020 20:53

Zgłaszane hiszpańskiej policji przypadki agresji wobec lekarzy i pielęgniarek, o których pisały na początku lipca media, należą do aktów marginalnych, a służba zdrowia w Hiszpanii nigdy nie cieszyła się tak dużą estymą jak w okresie epidemii koronawirusa - wynika z badań ośrodka CIS.

Rośnie szacunek wobec lekarzy i pielęgniarek, to w Hiszpanii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z opublikowanego w środę sondażu wynika, że aż 80 proc. Hiszpanów, którzy korzystali z publicznej służby zdrowia w okresie epidemii, jest zadowolonych ze świadczonej przez nią opieki.

Odmienną opinię ma tylko 11 proc. badanych Hiszpanów. Pozostali ankietowani nie mieli zdania lub odmówili udzielenia odpowiedzi.

Z innego badania, opublikowanego w poniedziałek przez CIS, wynika z kolei, że aż 75 proc. Hiszpanów w okresie epidemii koronawirusa poprawiło swoją opinię o funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia.

Przejawem rosnącej sympatii do służby zdrowia jest szereg inicjatyw służących wynagrodzeniu lub uczczeniu ofiarności lekarzy i pielęgniarek w walce z epidemią. Jedną z nich jest plan budowy w Madrycie pomnika ofiar personelu medycznego.

Organizacje lekarskie i związki zawodowe środowisk medycznych szacują, że do początku lipca w Hiszpanii wskutek zakażenia koronawirusem zmarło ponad 100 pracowników szpitali, ośrodków zdrowia i aptek. Z kolei liczba potwierdzonych przypadków zachorowania na Covid-19 u personelu służby zdrowia szacowana jest na ponad 52 tys.

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych epidemią Covid-19 państw świata. Do środowego popołudnia ministerstwo zdrowia potwierdziło tam śmierć 28 413 osób, a także zakażenie u 257 494.

Marcin Zatyka - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum