Rosja ukarze dyplomatów - oszukiwali ubezpieczyciela Medicade

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2013 20:15

Szef MSW Rosji Siergiej Ławrow oznajmił, że rosyjscy dyplomaci oskarżeni o oszustwa na szkodę USA zostaną ukarani. Zapewnienie to złożył w wywiadzie emitowanym w sobotę przez kanał TV Rossija 24. Chodzi o bezprawne korzystanie z systemu Medicaid dla osób ubogich.

Rosja ukarze dyplomatów - oszukiwali ubezpieczyciela Medicade

Prokuratura federalna Manhattanu oskarżyła 49 rosyjskich dyplomatów i małżonki niektórych z nich o oszustwa dokonane w latach 2004-2013 roku na sumę około pół miliona dolarów; środki te wyłudzono z amerykańskiego rządowego programu ochrony zdrowia Medicaid.

Oskarżenia zarzucają im działania mające na celu popełnienie oszustwa, kradzieży środków rządowych i składania fałszywych oświadczeń.

- Podając sfałszowane dane w celu uzyskania pewnych korzyści, pogwałcili normy kraju urzędowania, a zatem dokonali czynu, jakiego dyplomata nie powinien się dopuszczać - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych.

Dodał: - Ponownie podkreślam, że zostaną zastosowane wobec nich sankcje dyscyplinarne.

Osoby, których dotyczą oskarżenia, podawały fałszywe dane dotyczące ich dochodów lub dane swych dzieci jako obywateli USA, aby mogły one uzyskać prawo do korzystania z dobrodziejstw Medicaid. Dotyczyło to także bezpłatnych usług Medicaid związanych z macierzyństwem.

Jedno z oskarżonych małżeństw uzyskało tego rodzaju pomoc, mimo że bank zanotował jego wydatki za pomocą karty kredytowej, które wyniosły w ciągu roku 48 000 dolarów, a znaczna część pieniędzy została wydana na artykuły luksusowe.

Według AP spośród rosyjskich dyplomatów i członków ich rodzin, oskarżanych o oszustwa na szkodę Medicaid dokonane w ciągu 9 lat, na rosyjskich placówkach dyplomatycznych w USA pozostaje już tylko 9 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum