PAP/Rynek Zdrowia | 30-01-2017 16:22

Rosja: spada liczba aborcji - w ub.r. było ich o 13 proc. mniej

Liczba aborcji w Rosji w roku 2016 zmniejszyła się o 96,3 tys., czyli o 13 proc. - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia Weronika Skworcowa. Zwróciła uwagę, że w poprzednich latach wskaźnik ten wynosił 8 proc.

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zawarła z resortem zdrowia porozumienie dotyczące zapobiegania aborcjom Fot. Archiwum

Szefowa rosyjskiego resortu zdrowia zauważyła, że szczególnie cieszy ją to, że w roku 2016 zmniejszyła się o 72 tys. liczba tzw. aborcji na żądanie, czyli bez wskazań medycznych.

- To wynik dobrze przemyślanych działań kompleksowych. W ciągu trzech lat zwiększyliśmy do 1,5 tys. liczbę gabinetów tzw. przedaborcyjnych i ośrodków pomocy medycznej, socjalnej i psychologicznej dla ciężarnych, zwłaszcza dla kobiet w trudnej sytuacji życiowej - twierdzi rosyjska minister zdrowia. Według niej niemal 40 tys. kobiet z tych, które trafiły do takich ośrodków, odstąpiło od zamiaru przerwania ciąży. Minister nie podała ogólnej liczby kobiet, które zgłosiły się do tych placówek.

Weronika Skworcowa zapewniła, że jej resort będzie kontynuował działania w tym kierunku, ponieważ przyniosły one już dobre efekty: w ciągu czterech lat w Rosji liczba aborcji zmniejszyła się dwukrotnie.

Aborcja w Rosji jest legalna, jednak przed jej wykonaniem obowiązuje czas oczekiwania, do siedmiu dni, w którym kobiety mają przemyśleć decyzję. Planowane są także w tym okresie spotkania ciężarnych z psychologami. Zabieg usunięcia ciąży można przeprowadzić do 12. tygodnia ciąży, w szczególnych przypadkach do 22. tygodnia.

W roku 2015 Rosyjska Cerkiew Prawosławna zawarła z resortem zdrowia porozumienie dotyczące zapobiegania aborcjom. Państwo i Kościół ustaliły, że będą współpracować w celu ochrony zdrowia matki i dziecka, mając na względzie promowanie wartości rodzinnych i zapobieganie aborcji.